MENY
Eskilstuna kommun

Lärare

Det går också bra att ringa till vår expedition 016-710 10 04 och lämna ett meddelande till den person ni vill komma i kontakt med. 

 

Saman Abdoka ABS (IM)
Ma 070-086 22 20

saman.abdoka@eskilstuna.se

Robert Almroth ALR (IM)

SvA/Sh 072-977 72 38

robert.almroth@eskilstuna.se

Conny Andersson ANC (INT)

IDH, Ps  072-971 29 39

conny.andersson@eskilstuna.se

Elisabeth Andersson ANE (ES)
Bild 072-146 45 34

elisabeth.andersson@eskilstuna.se


Eva Andersson ADE (HV) Förstelärare 

Sv, En 072-146 45 35

eva.andersson4@eskilstuna.se

Ewa Andersson ASE (IM)
Sv, Hi 070-086 22 58

ewa.andersson@eskilstuna.se

Maximiliam Andersson ANM (ES)

Musik 072-971 29 47

maximiliam.andersson@eskilstuna.se

Paloma Andia de la Torre ATP (INT)
Sp, En 072-146 45 37

paloma.torre@eskilstuna.se 

Josefine Arlesten ANJ (SA)
Sh, Hi 070-086 22 53

josefine.arlesten@eskilstuna.se

Lidia Arias de Valda ARL (SA)
Sp 070-086 22 21

lidia.valda@eskilstuna.se 

Trevor Ayton AYT (IB)
Sh, IB-coordinator 070-086 63 54

trevor.ayton@eskilstuna.se 

Bana Barzangi BAB (MKE) 
Arabic (IB)

bana.berzangi@eskilstuna.se 

Ditka Begovic BED (IM)

En/Sv/SvA 072-977 73 91

ditka.begovic@eskilstuna.se

Awatef Bitar BIA (MKE)
Modersmål, Fr  073-040 09 06

awatef.bitar@eskilstuna.se

Therese Börjesson BÖT (IM)

SVA, En 072-971 29 24

therese.borjesson@eskilstuna.se

Gunilla Björck BJG (IM)
En, Cas-coordinator 072-146 45 40

gunilla.bjorck@eskilstuna.se

Kristina Blomqvist BLK (IB)
Ke, Bi 070-086 22 55

kristina.blomqvist@eskilstuna.se

Sofia Blomquist BLS (ES)
Dans 070-086 20 75

sofia.blomquist@eskilstuna.se

Ida Boholm BOI (SÄK)
Ma, Nk 072-146 45 42

ida.boholm@eskilstuna.se 

Mattias Borgh BOM (ES) 
Musik 072-146 45 44

mattias.borgh@eskilstuna.se

Therese Börjesson (IM)
072-971 29 24
therese.borjesson@eskilstuna.se

​Inkeri Böök BKI (INT) Förstelärare 
En, EnB 070-086 22 51

inkeri.book@eskilstuna.se

Eva Carlén CAE (IM) Förstelärare 
SvA, Sv, Ty 070-086 22 56

eva.carlen@eskilstuna.se

Karen Dahlén DNK (IB)
En, EnA, Hi (Ass IB-coordinator)  070-086 20 70

karen.dahlen@eskilstuna.se

Evelyn Denesfay DEE (IM)
SvA, Sv, Hi 072-146 45 45

evelyn.denesfay@eskilstuna.se

Nina Edlund ED (SA)
Sv, Specialpedagog 070-086 22 57

nina.edlund@eskilstuna.se

Ingela Ehrenström EHI (INT)
Sv, Hi 072-146 45 46

ingela.ehrenstrom@eskilstuna.se

Sara Elvefeldt ETS (SA)

Re 072-977 77 36

sara.elvefeldt@eskilstuna.se

Gabriela Englund EDG (SA)
En, Sp 072-971 29 30
gabriela.englund@eskilstuna.se

Caroline Billow ERC (IB)
Bi, Sh, Ge 072-146 45 39

caroline.billow@eskilstuna.se

Erik Eklöf EFE (HT)
Speciallärare, Ma 073-950 42 71

erik.eklof@eskilstuna.se  

Gunnar Englund ENG (ES)
Foto, so 072-146 45 47

gunnar.englund@eskilstuna.se

Gabriela Englund EDG (SÄK)

Sp, En 072-971 29 30

gabriela.englund@eskilstuna.se

Björn Eriksson ENB (ES)
Bild 070-086 20 79

bjorn.eriksson@eskilstuna.se 

Claes Fall FLC (ES)
Musik 070-086 20 77

claes.fall@eskilstuna.se

Monica Fogelström FOM (HT) Förstelärare 
Medieämnen, Entreprenörskap 072-146 45 48

monica.fogelstrom@eskilstuna.se

Lisa Friberg FRL (SA)

Sh, Sv 072-977 73 90

lisa.friberg@eskilstuna.se

Sara Fröjdfeldt FRS (IB)
Ps, IDH, CAS 072-977 73 70

sara.frojdfeldt@eskilstuna.se 

Louise Granath GRL (IM)
Sv2 073-950 41 46

louise.granath@eskilstuna.se

Karin Grenabo GRK (IB)
Sv, En, SwB 072-146 45 49

karin.grenabo@eskilstuna.se

Teresa Opasic (f d Guillemot) GUT (IB)
Ma 072-146 45 50

teresa.opasic@eskilstuna.se

Björn Gustavsson GUB (SÄK)
Sh, Hi, juridik 070-086 22 48

bjorn.gustavsson@eskilstuna.se

Rocco Gustafsson GUR (HT) 
UF, SO, SVA 070-790 56 16

rocco.gustavsson@eskilstuna.se 

Katarina Hellman HNK

Ps

katarina.hellman@eskilstuna.se

Ann-Charlotte Höglund HAC (HV)
Sv, teknik 070-086 22 79

ann-charlotte.hoglund@eskilstuna.se

Johanna Höglund HÖJ (SA)
Sv, Sh 072-146 45 51

johanna.hoglund@eskilstuna.se

Ing-Marie Janzon JIM (ES) Förstelärare 
Sång 072-146 45 53

ing-marie.janzon@eskilstuna.se

Birgitta Johansson JOB (IM)
SvA 072-146 45 54

birgitta.johansson@eskilstuna.se

Mattias Sahlman Karlsson KNM (IB)
Sh, Re, Ps, Fi, ToK 070-086 22 49

mattias.karlsson20@eskilstuna.se

Anette Karlsson Atencio AAA (SÄK) 
Re, En 072-146 45 55

anette.atencio@eskilstuna.se 

Susanna Kronbäck KRS (SÄK)
Ma, Nk 072-146 45 56

susanna.kronback@eskilstuna.se 

Monika Kull KUM (IM)
Ma, NK 072-146 45 57

monika.kull@eskilstuna.se

Elsa Werme Lindstrand WLE (IB)
Sv, SwA, Fr 070-086 22 52

elsa.lindstrand@eskilstuna.se

Annika Lindström

Specialpedagog 072-977 73 80

annika.lindstrom@eskilstuna.se

Robin Ljunggren LJR (INT)

Sh/Hi/Ge 072-977 73 77

robin.ljunggren@eskilstuna.se

Hannes Lundkvist LUH (IM)
SvA 072-146 62 12
hannes.lundkvist5@eskilstuna.se

Marie Lövgren LÖV (IM)
NK, Ma 073-302 32 81

marie.lovgren@eskilstuna.se


Haliu Metaferia MEH (IB)
Ma, Fy 072-146 45 88

hailu.metaferia@eskilstuna.se

Magnus Neiström NEM (IM) 
Specialpedagog 072-146 40 31

magnus.neistrom@eskilstuna.se

Michelle Nilsson NNM (IB)

Sv 072-977 73 39

michelle.nilsson@eskilstuna.se

Malin Nordling NOM (SA)
En, Hi 072-146 45 59

malin.nordling@eskilstuna.se

Henrik Nordström NOH (ES)
Musik 072-146 45 60

henrik.nordstrom@eskilstuna.se

Evelina Nömm NÖE (IM)
SvA, So 072-146 45 61

evelina.nomm@eskilstuna.se

Jessica Olsson OLJ (IM)
Ma, Nk 072-146 45 62  

jessica.olsson4@eskilstuna.se

Patrik Persson PEP (ES)
Hi, Sh, Ge 072-146 45 63

patrik.persson2@eskilstuna.se

Jani Porttila POJ (ES)
Sång 070-086 22 59

jani.porttila@eskilstuna.se

Stana Ristic RIS (SA)
Fr 072-146 45 65

stana.ristic@eskilstuna.se 

Seppo Riutanheimo RSE (IM)
Handledare 070-399 28 29

seppo.riutanheimo@eskilstuna.se

Lina Sabri Slewa SAL (IM)
SvA, Sh 072-146 45 66

lina.slewa@eskilstuna.se 

Marianne Selin SEM
Textil
marianne.selin@eskilstuna.se 

Katalin Silventoft SLK (ES)
Musik 072-146 45 67

katalin.silventoft@eskilstuna.se

Catharina Sundström Larsson SLC (IM) 
SvA 072-146 45 73

catharina.larsson4@eskilstuna.se 

Jozsef Simo SIJ (ES)
Musik 072-146 45 68

jozsef.simo@eskilstuna.se

Alicia Sjöberg SJA (IB) Förstelärare

En, EnB, Sh 072-146 45 69

alicia.sjoberg@eskilstuna.se

Magnus Sjöberg SGM (SÄK)

Ma 072-977 78 07

magnus.sjoberg@eskilstuna.se

Helena Stedt SDH (INT) Förstelärare
Sv, En 072-146 45 71

helena.stedt@eskilstuna.se

Katarina Stipek STK (HT)
Sh, Hi 072-146 45 52

katarina.stipek@eskilstuna.se

Erik Sundberg SGE (INT)
Ma, Fysik 072-146 45 72

erik.sundberg@eskilstuna.se

Jan Svensson SVJ (SA)
Idrott 070-086 20 73

jan.svensson@eskilstuna.se

Lena Sverin SVL (HT)
Hotell 070-086 22 00

lena.sverin@eskilstuna.se

Maria Svensson SVM (HV)
Frisörämnen 072-146 45 75

maria.svensson9@eskilstuna.se

Peter Söderström SMP (IM)
So 072-146 45 77

peter.soderstrom@eskilstuna.se

Gertrud Taudien TAU (HT)
Idrott 070-086 20 74

gertrud.taudien@eskilstuna.se

David Tollan TOD (HV)

Ma 072-971 29 48

david.tollan@eskilstuna.se

Patrik Tunström THP (IB)
Ma, Fy 072-146 45 79

patrik.tunstrom@eskilstuna.se

Christopher Thomson-Smith TSC (IB)
Ec, Sh, En 072-146 45 78

christopher.smith@eskilstuna.se

Johan Töyre Carlsson TCJ (Fristadshus)
Sh, SvA 072-146 45 80

johan.carlsson@eskilstuna.se 

Josefin Valham VAJ (IM)
SvA, SwB 072-146 45 81

josefin.valham@eskilstuna.se 

Max Verlage VLM (IM)

SvA, Sv 072-977 73 88

max.verlage@eskilstuna.se

Marie Vestling VEM (IM)

SvA, Sv 072-977 73 93

marie.vestling@eskilstuna.se

Urban Westphal WEU (Fristadshus)

Ma, No 072-977 73 92

urban.westphal@eskilstuna.se

Jonathan Wight WRJ (IB)

Fy 072-971 29 23
jonathan.wright@eskilstuna.se

Cathrin Vinge VIC (ES)
Dans, Spanska 072-146 45 36 

cathrin.vinge@eskilstuna.se

Maria Werner WEM (HV)
Frisörämnen 070-086 23 61

maria.werner@eskilstuna.se

Tomas Wiederholm WIT (IB) Förstelärare 
Ty, Hi 072-146 45 83

tomas.wiederholm@eskilstuna.se

Anna Wikström WIA (HV)
Frisör 072-146 45 84

anna.wikstrom@eskilstuna.se 

Gudrun Boison Wiktor BWG (IB)
Bi, Nk 072-146 45 43

gudrun.wiktor@eskilstuna.se

Per Wiktor WIP (IB)
Bi, Ke 072-146 45 85

per.wiktor@eskilstuna.se

Sarah Åkerblom ÅKS (HT)

Turism 072-971 29 22
sarah.akerblom@eskilstuna.se

 


Hjälpte informationen på den här sidan dig?

Tack för ditt svar!

Du har nu hjälpt oss att förbättra eskilstuna.se.

Kontakt

S:t Eskils gymnasium
Öppettider

Expedition A-hus kl. 08.00-16.30
Lunchstängt kl. 12.30-13.15

Besöksadress

Smedjegatan 3-5, Eskilstuna

Postadress

S:t Eskils gymnasium
Smedjegatan 3-5
631 86 Eskilstuna

Kontakt

016-710 10 04
Skicka e-post
016-51 13 66