MENY
Eskilstuna kommun

Elevhälsa

Elevhälsans roll

Elevhälsan på Rinmangymnasiet består av kuratorer, skolsköterskor, specialpedagoger och speciallärare. Det finns även tillgång till skolläkare, skolpsykolog och talpedagog. Tillsammans arbetar vi för att våra elever ska få goda förutsättningar att genomföra sin utbildning här på Rinmangymnasiet, genom att förebygga och undanröja eventuella hinder för studierna.

Du som elev har också möjlighet att besöka ungdomsmottagningen i Eskilstuna.

Kuratorer

Marie Grip 016-7106573 marie.grip@eskilstuna.se

Christel Bengtsson 016-7106618 christel.bengtsson@eskilstuna.se

Skolsköterskor

Inger Lindbom 016-7106553 inger.lindbom@eskilstuna.se

Linn Poppelier 016-7106554 linn.poppelier@eskilstuna.se

Caroline Hansson caroline.hansson2@eskilstuna.se

Specialpedagoger

Cecilia Taléus Brokvist 016-7106556 cecilia.brokvist@eskilstuna.se

Ramona Davidsson 016-7106612 ramona.davidsson@eskilstuna.se

Speciallärare

Eva Fängström 016-7106560 eva.fangstrom@eskilstuna.se

Kajsa Svärd 016-7106483 kajsa.svard@eskilstuna.se

Hjälpte informationen på den här sidan dig?

Tack för ditt svar!

Du har nu hjälpt oss att förbättra eskilstuna.se.

Rinmangymnasiet

Vi utbildar inom områdena: Teknik, Naturvetenskap, omvårdnad och service.

Öppettider

Receptionen Hus 1
måndag-torsdag kl. 08.00-15.00
fredag kl. 09.00-15.00

Postadress

Rinmangymnasiet Eskilstuna kommun
631 86 Eskilstuna