MENY
Eskilstuna kommun

Fritidshem

På Slottsskolan har vi fyra fritidsavdelningar; 

Skattkammaren (gamla huset) och Anemonen, Snäckan, Maneten (nya huset).

Vårt fritidshem består av cirka 240 elever; förskoleklass-åk 3. Vi använder alla avdelningar under fritidstid. I verksamheten arbetar förskollärare, fritidspedagoger, fritidsledare, barnskötare och resurser. Verksamheten är förlagd i både Gamla och Nya huset. För Öppen verksamhet åk 4-6 kontakta Fritidsklubben.

Läs; om verksamheten samt hur man ansöker om fritidsplatsöppnas i nytt fönster


Skattkammaren: förskoleklasselever
 (Gamla huset, källarvåning)
Telefon 070-167 25 63
Victoria Eriksson
victoria.eriksson@eskilstuna.se

Louise Sedin
louise.sedin2@eskilstuna.se

Anette Löfgren
anette.lofgren@eskilstuna.se

Kinia Kemoka
Kinia.Kemoka@eskilstuna.se

Amanda Lundin
amanda.lundin@eskilstuna.se

Hanna Joerdahl
hanna.joerdahl14@eskilstuna.se

Maria Söderblom
marja.soderblom@eskilstuna.se

Joni Jarke
joni.jarke@eskilstuna.se

Ebba Johansson
ebba.johansson@eskilstuna.se

Emma Andersson (resurs)

Johanna Tamasi (resurs)


Maneten åk 3 (Nya huset, våning 3)
Telefon 070-086 22 22
Emelie Westergren
emelie.westergren3@eskilstuna.se

Sandra Lees
sandra.lees@eskilstuna.se

Eva Magnusson
eva.magnusson@eskilstuna.se

Rickard Russing
rickard.russing@eskilstuna.se


Snäckan åk 1 
(Nya huset, våning 2)
Telefon 070-086 69 22
Kati Kananen
kati.kananen@eskilstuna.se

Ulf Nyzell
ulf.nyzell@eskilstuna.se

Christer Ravinale
christer.ravinale@eskilstuna.se

Frida Öhrman
frida.ohrman@eskilstuna.se

Fahad Mohammad (resurs)
mohammad.fahad@eskilstuna.se


Anemonen: Åk 2
 (Nya huset våning 1)
Telefon 070-167 25 64
Jenny Eriksson
jenny.eriksson2@eskilstuna.se

Fredrick Adolfsson
fredrick.adolfsson@eskilstuna.se

Lena Larsson
lena.larsson2@eskilstuna.se

Evelyn Salazar
evelyn.salazar@eskilstuna.se

Faten Jabbar (resurs)
faten.jabbar@eskilstuna.se

Hani Ahmed (resurs)
hani.ahmed2@eskilstuna.se

 

Fritidshemmet är till för de elever som behöver omsorg före och efter förskoleklass/skola, samt vid lov. När du är ledig eller har semester från arbete/studier ska även ditt barn vara ledigt från fritidsverksamheten.

1 juli, det året barnet fyller 6, flyttas det automatiskt över från förskoleverksamheten till fritidsverksamhet, på den skola man tillhör, om man haft plats i kommunal förskola. Har man haft privat förskola måste fritidsplats ansökas hos Eskilstuna direkt på telefon 016-710 10 00.

Vi som arbetar på fritids deltar i förskoleklassen och skolans verksamhet under förmiddagarna.

Att följa eleverna under förmiddagen ger oss en helhetssyn i deras vardag.

Inför skolloven skicka vi hem närvarolappar/lovlappar som ni föräldrar ska fylla i. Vi planerar vår verksamhet utifrån elevantal och närvarotid, samt att köket beställer maten portionsvis. Därför är det viktigt att ni i god tid anmäler förändringar av tiderna till oss.

•Om eleven ska gå hem själv ska detta meddelas av förälder i Vklass. Eleven får ej meddela detta på egen hand!
•Det är viktigt att komma ihåg att säga hej och hejdå när du hämtar/lämnar eleven.

Frånanmäl ditt barn i Vklass när det är ledigt från fritids! Det är viktigt att vi får den informationen. Annars sms:a! Ring! Telefonsvarare finns!

Hjälpte informationen på den här sidan dig?

Tack för ditt svar!

Du har nu hjälpt oss att förbättra eskilstuna.se.

Slottsskolan

Förskoleklass-åk 6