MENY
Eskilstuna kommun

Fritidshem

På Slottsskolan har vi fyra fritidsavdelningar; 

Skattkammaren (gamla huset) och Anemonen, Snäckan, Maneten (nya huset).

Vårt fritidshem består av cirka 240 elever; förskoleklass-åk 3. Vi använder alla avdelningar under fritidstid. I verksamheten arbetar förskollärare, fritidspedagoger, fritidsledare, barnskötare och resurser. Verksamheten är förlagd i både Gamla och Nya huset. För Öppen verksamhet åk 4-6 kontakta Fritidsklubben.

Läs; om verksamheten samt hur man ansöker om fritidsplatsöppnas i nytt fönster


Skattkammaren: förskoleklasselever
 (Gamla huset, källarvåning)
Telefon 070-167 25 63

Sofia Almgren
sofia.almgren@eskilstuna.se

Claude Kampakol
claude.kampakol@eskilstuna.se

Amanda Lundin
amanda.lundin@eskilstuna.se

Hanna Joerdahl
hanna.joerdahl14@eskilstuna.se

Joni Jarke
joni.jarke@eskilstuna.se

Tove Jansson
tove.jansson@eskilstuna.se

Maja Gallardo-Naeslund
maja.naeslund@eskilstuna.se

Linda Albornoz
linda.albornoz@eskilstuna.se


Maneten åk 2 (Nya huset, våning 3)
Telefon 070-086 22 22
Charlotte Lindell
charlotte.lindell@eskilstuna.se

Sandra Lees
sandra.lees@eskilstuna.se

Eva Magnusson
eva.magnusson@eskilstuna.se

Rickard Russing
rickard.russing@eskilstuna.se


Snäckan åk 3 
(Nya huset, våning 2)
Telefon 070-086 69 22
Kati Kananen
kati.kananen@eskilstuna.se

Christer Ravinale
christer.ravinale@eskilstuna.se

Frida Öhrman
frida.ohrman@eskilstuna.se


Anemonen: Åk 1
 (Nya huset våning 1)
Telefon 070-167 25 64
Louise Sedin
louise.sedin2@eskilstuna.se

Fredrick Adolfsson
fredrick.adolfsson@eskilstuna.se

Susanne Room
susanne.room@eskilstuna.se

Evelyn Salazar
evelyn.salazar@eskilstuna.se



Fritidshemmet är till för de elever som behöver omsorg före och efter förskoleklass/skola, samt vid lov. När du är ledig eller har semester från arbete/studier ska även ditt barn vara ledigt från fritidsverksamheten.

1 juli, det året barnet fyller 6, flyttas det automatiskt över från förskoleverksamheten till fritidsverksamhet, på den skola man tillhör, om man haft plats i kommunal förskola. Har man haft privat förskola måste fritidsplats ansökas hos Eskilstuna direkt på telefon 016-710 10 00.

Vi som arbetar på fritids deltar i förskoleklassen och skolans verksamhet under förmiddagarna.

Att följa eleverna under förmiddagen ger oss en helhetssyn i deras vardag.

Vi använder oss av skolportalen Vklass där ni ska lämna alla schematider. Inför skolloven är det viktigt att se över så tiderna är aktuella annars ska ni göra de ändringar som krävs. Vi planerar vår verksamhet utifrån elevantal och närvarotid. Skolköket beställer mat portionsvis utifrån de uppgifter vi har fått in.

  • Om eleven ska gå hem själv ska detta meddelas av vårdnadshavare i Vklass. Eleven får ej meddela detta på egen hand!
  • Meddela även om ditt barn hämtas av någon annan än dig som vådnadshavare.
  • Det är viktigt att komma ihåg att säga hej och hejdå när du hämtar/lämnar eleven.

Markera ditt barn "ledig", i Vklass, när det är ledigt från fritids! Det är viktigt att vi får den informationen. Endast frånvaroanmälan till skolan.

Hjälpte informationen på den här sidan dig?

Tack för ditt svar!

Du har nu hjälpt oss att förbättra eskilstuna.se.

Kontakt

Slottsskolan

Kommunal grundskola årskurs F-6