MENY
Eskilstuna kommun

Elevhälsa


Elevhälsa

”Alla barn och elever ska ges den ledning och stimulans som de behöver i sitt lärande och sin personliga utveckling för att de utifrån sina egna förutsättningar ska kunna utvecklas så långt som möjligt enligt utbildningens mål.

Elever som till följd av funktionsnedsättning har svårt att uppfylla de olika kunskapskrav som finns ska ges stöd som syftar till att så långt som möjligt motverka funktionsnedsättningens konsekvenser.”

( Skollagen § 3)

Skolans pedagoger och rektor har ansvar för att i samverkan med föräldrar och elever hitta de pedagogiska metoder och hjälpmedel som krävs för att varje barn ska utvecklas på bästa sätt. Tillfälligt eller under längre tid kan elever ha fysiska, psykiska eller sociala funktionsnedsättningar som kräver särskilt stöd. För detta finns en organisation för elevhälsa på varje skola.

Utredning

Om en elev, förälder, lärare eller annan person uppmärksammar att en elev riskerar att inte nå skolans mål ska rektor se till att en utredning blir gjord. Av utredningen framgår vilket stöd eleven behöver till exempel från lärare, med hjälpmedel eller från elevhälsan.

Elevhälsan kan bistå rektor med utredningen, men också med förebyggande arbete och stöd till elever, föräldrar och lärare. På varje skola finns tillgång till skolsköterska, kurator, psykolog och specialpedagoger/speciallärare.

Eskilstuna kommun har centrala stödresurser för elevvård

Har ditt barn skadat sig? Läs om kommunens olycksfallsförsäkring

På Slagstaskolan har vi ett resursteam

Veronika Jan, skolpsykolog
veronika.jan@eskilstuna.se

Laura Troka, skolkurator
laura.troka@eskilstuna.se

Louise Darenmalm, skolsköterska
louise.darenmalm@eskilstuna.se

Greta Puljar, specialpedagog
greta.puljar@eskilstuna.se

Linda Berton, speciallärare
linda.berton@eskilstuna.se

Juliana Samuelsson, speciallärare
juliana.samuelsson@eskilstuna.se

Kicki Öhberg, specaillärare
christina.ohberg@eskilstuna.se

Helene Norrman, speciallärare
helene.norrman@eskilstuna.se


Slagstaskolan erbjuder Cogmed Arbetsminnesträning
- en vetenskapligt beprövad metod för ökad koncentrationsförmåga

Hjälpte informationen på den här sidan dig?

Tack för ditt svar!

Du har nu hjälpt oss att förbättra eskilstuna.se.