MENY
Eskilstuna kommun

Fritidshem

Fritidshem

Vi har fyra fritidshem: Bläckfisken, Delfinen, Hajen och Ålen för barn mellan 6 och 10 år. Totalt har vi cirka 200 barn som går på fritids hos oss.

Kontaktuppgifter

Bläckfisken

073-9504244, mobilnummer till fritidsavdelningen

Pernilla Larsson, pernilla.larsson@eskilstuna.se
Jonna Peitiläinen, jonna.peitilainen@eskilstuna.se
Linda Levin, linda.levin@eskilstuna.se
Lena Lindberg. lena.lindberg@eskilstuna.se

Delfinen

073-9504242, mobilnummer till fritidsavdelningen

Carina Haals, carina.haals@eskilstuna.se
Pia Myrbäck, pia.myrback@eskilstuna.se

Patrik Thor, patrik.thor@eskilstuna.se

Sofie Österman Holm, sofie.holm@eskilstuna.se

Ålen

073-9504245, mobilnummer till fritidsavdelningen

Anne-Lie Bernhadsson-Hedström, annelie.hedstrom8@eskilstuna.se
Marja Pesonen, marja.pesonen@eskilstuna.se
Pernilla Grahn, pernilla.grahn@eskilstuna.se

Hajen

070-086 64 45, mobilnummer till avdelningen.

Andreas Lidén: andreas.liden@eskilstuna.se 
Filip Dennemo: filip.dennemo@eskilstuna.se

 

Bläckfisken och Delfinen är för elever i F-1.
Bläckfisken finns i D-huset och Delfinen finns i E-huset.

Ålen är för elever i åk 2.
Ålens lokaler finns i hus A på övre plan.

Hajen är för elever i åk 3 samt för den öppna verksamheten. Hajens lokaler finns i A-huset på nedre plan.

Morgonomsorg och frukost är i matsalen mellan 6.30 - 8.00.

Bläckfisken är stängningsavdelning där barnen samlas efter klockan 16.45 och har öppet till 18.00

Skolbarnsomsorgen stänger 2 dagar/termin.

Fritidshem och skola arbetar mot samma mål och kompletterar varandra. Fritidshemmen lägger stor vikt vid att främja barnens sociala utveckling och att stärka varje barns positiva självbild, så att de känner trygghet, gemenskap och samhörighet med kamrater och vuxna.

Vi arbetar för att barnen ska fungera bra i grupp, acceptera varandras olikheter och lära sig lösa konflikter på ett bra sätt. Vi vill att barnen tar egna initiativ till aktiviteter och tar ansvar för sig själva, för andra och miljön runt omkring. Vi vill även utveckla ett gott samarbete med föräldrarna.

Hjälpte informationen på den här sidan dig?

Tack för ditt svar!

Du har nu hjälpt oss att förbättra eskilstuna.se.

Kontakt

Lundbyskolan

Kommunal grundskola årskurs F-6

Besöksadress

Hörnedalsgatan 1

Postadress

63222 Eskilstuna