MENY
Eskilstuna kommun

Vi som arbetar här


Hammargärdets skola är en del av Eskilstuna barn- och utbildningsförvaltning där Hans Ringström är skolchef för grundskolan.

Chef för hela barn- och utbildningsförvaltningen är Ingrid Sköldmo

Hammargärdets skola ingår i ett nätverk tillsammans med Gillberga, Tegelviken, Lundby, Fristad, Skogsängen och Faktoriet.

Så här ser Hammargärdets skolas organisation ut:

Skolledning

Elma Avdic - rektor
elma.avdic@eskilstuna.se  016-710 47 96

Maud Lundström - biträdande rektor
maud.lundstrom@eskilstuna.se 070-086 29 04

Intendent

Mauno Korpela
mauno.korpela@eskilstuna.se 016-15 96 16

 
Lärare/Pedagoger

På Hammargärdet skola finns det här läsåret ca 100 elever.

Förskoleklass - Jeanette Karlsson Ek
jeanette.ek@eskilstuna.se, 016-710 74 35, 070-086 29 15, 070-585 81 80

År 1 Shilan Danishmand
shilan.danishmand@eskilstuna.se 070-086 29 03

År 2-3 -Agnes Marcusson
agnes.marcusson@eskilstuna.se, 016-710 48 62, 070-086 29 13

År 4 - Andreas Karlsson

andreas.karlsson16@eskilstuna.se, 076-340 54 31

År 5-6 - Monika Zetterling
monika.zetterling@eskilstuna.se, 070-759 95 87

År 4-6 - Staffan Rytzler
staffan.rytzler@eskilstuna.se, 076-496 06 14

Idrott - Maria Häggkvist 
maria.haggkvist@eskilstuna.se

Träslöjd - Daniel Tidefjärd
daniel.tidefjard@eskilstuna.se

Syslöjd -Anna Sehlstedt
anna.sehlstedt@eskilstuna.se

Specialpedagog - Maud Lundström 070-086 29 04
maud.lundstrom@eskilstuna.se,

Fritidspersonal

Susanne Christiansson Fritidsledare/Ansvarig Vklass
susanne.christiansson2@eskilstuna.se ,
016-710 95 20, 072-977 74 39

Anita Dahlström
anita.dahlstrom@eskilstuna.se
016-710 74 35, 070-585 81 80

Angelica Carlsson
angelica.carlsson@eskilstuna.se
016-710 74 35, 070-585 81 80

Ann-Christin Tindervall
ann-christin.tindervall@eskilstuna.se

Caroline Tindervall
caroline.tindervall@eskilstuna.se

Skolbibloteket

Annica Pettersson
annica.pettersson@eskilstuna.se

Vaktmästare

Roger Andersson
Roger.Andersson@kfast.se
073-950 62 19
Inger Cederlöf
inger.cederlof@eskilstuna.se
070-167 22 37

Elevhälsa

Skolrestaurang

Christopher Wallin, kökschef

Läs mer om vår skolrestaurang

Hjälpte informationen på den här sidan dig?

Tack för ditt svar!

Du har nu hjälpt oss att förbättra eskilstuna.se.

Kontakt

Hammargärdets skola

Kommunal grundskola årskurs F-6