Betygsresultat årskurs 9
Betygsresultat vårterminer 2015-2019
Diagram och tabeller där olika kommuner jämförs bygger på data som hämtats från Skolverkets databas Siris september 2019. Övriga diagram och tabeller med resultat per skola i Eskilstuna kommun är hämtade från kommunens egen databas.
Andel elever som nått lägst betyget E i alla ämnen de haft undervisning i
Avser elever med godkända betyg i alla ämnen som ingått i elevens utbildning /Antal elever totalt. Elever med 0 i meritvärde ingår.
Genomsnittligt meritvärde
Summan av elevers 16 bästa betyg samt betyget i moderna språk läggs till som ett 17:e ämne för dem med lägst betyg E i minst ett ämne / Antal elever med lägst betyget E i minst ett ämne. Elever med 0 i meritvärde ingår ej i statistiken.
Könsfördelning meritvärde
Andel elever som uppnått lägst yrkesbehörighet till gymnasieskolan
Antal elever med lägst betyget E i sv/sva, ma, en samt fem andra ämnen / Antal elever totalt. Elever med 0 i meritvärde ingår.
Könsfördelning andel som lägst uppnått yrkesbehörighet till gymnasieskolan
Hjälpte informationen på den här sidan dig?
Kontakt
Kommunal grundskola årskurs F-9