MENY
Eskilstuna kommun

Gökstensskolans personal och kontaktuppgifter

Skolledning

Jenny Ollén, rektor
jenny.ollen@eskilstuna.seöppnas i nytt fönster 016-7107236, 073-9506246

Jacob Forsberg, biträdande rektor Åk F-5
jacob.forsberg@eskilstuna.se 016-710 80 37, 072-977 78 76

Eva Norling, biträdande rektor Åk 6-9
eva.norling@eskilstuna.se 072-971 25 72

Tillbaka

Expedition

Margitha Haglund, skoladministratör
margitha.haglund@eskilstuna.se 016-710 72 30

Åsa Johnsson, skoladministratör
asa.johnson@eskilstuna.se 016-710 72 48

Anton Kirves, IT-support
anton.kirves@eskilstuna.se

Expeditionen har öppet
Måndag - torsdag kl. 7.00 - 16.00
Fredag kl. 7.00 - 15.00
Lunchstängt mellan kl. 12.00 - 13.00

Tillbaka

Team F-3

Skriv tabellbeskrivning här

Namn

Funktion

Årskurs

E-post

Birgitta Olilla

Förskollärare

Fk

birgitta.olilla@eskilstuna.se

Rebecca Hietapakka

Förskollärare

Fk

rebecca.hietapakka@eskilstuna.se

Jennie Nilsson

Fritidsledare

Fk

jennie.nilsson@eskilstuna.se

Hans-Michael Sevebrandt

Fritidsledare

Fk

hans-michael.sevebrand@eskilstuna.se

Anna Blomkvist

Tidigarelärare

1

anna.blomkvist@eskilstuna.se

Carina Sandell

Tidigarelärare

1

carina.sandell@eskilstuna.se

Mary-Ann Tanninen

Fritidsledare

1

mary-ann.tanninen@eskilstuna.se

Riitta Ainali

Fritidspedagog

1

riitta.ainali@eskilstuna.se

Åsa Helling

Tidigarelärare

2

asa.helling@eskilstuna.se

Rebecca Levinsson-Sjögren

Tidigarelärare

2

rebecca.sjogren@eskilstuna.se

Christina Ahlros

Förskollärare

2

christina.ahlros@eskilstuna.se

Karolina Sööberg

Fritidsledare

2

karolina.sooberg@eskilstuna.se

Carina Olander

Elevassistent

2

carina.olander@eskilstuna.se

Jenny Collander

Tidigarelärare

3

jenny.collander@eskilstuna.se

Anna Törn Elmerholt

Tidigarelärare

3

anna.elmerholt@eskilstuna.se

Helena Gamba

Fritidspedagog

3

helena. gamba@eskilstuna.se

Fima Bahi

Fritidsledare

3

fima.bahi@eskilstuna.se

Daniel Mehtälä

Elevassistent

3

daniel.mehtala@eskilstuna.se

Isabella Lindberg

Idrottslärare

1-3

isabella.lindberg@eskilstuna.se

Tillbaka

Team 4-6

Skriv tabellbeskrivning här

Namn

Funktion

Årskurs

E-post

Linda Wickström

Förstelärare

4

linda.wickstrom@eskilstuna.se

Anna Lidhammar

Lärare

4

anna.lidhammar@eskilstuna.se

Emma Palm

Lärare

5

emma.palm@eskilstuna.se

Kerstin Kalajo

Lärare

5

kerstin.kalajo@eskilstuna.se

John Forssman

Lärare

5

john.forssman@eskilstuna.se

Daniel Kvist

Lärare

6

daniel.kvist@eskilstuna.se

Mikael Moilanen

Lärare

6

mikael.moilanen@eskilstuna.se

Labinot Halimi

Elevassistent

6

laminot.halimi@eskilstuna.se

Robin Asker

Idrottslärare

4

robin.asker@eskilstuna.se

Anton Carlsson

Idrottslärare

5

anton.carlsson@eskilstuna.se

Daniel Pettersson

Idrottslärare

6

daniel.pettersson5@eskilstuna.se

Elevhälsa

F-6




Marie Carlsson

Specialpedagog


marie.carlsson@eskilstuna.se

Anne Nordström

Specialpedagog


anne.norstrom@eskilstuna.se

Linda Simu

Specialpedagog


linda.simu@eskilstuna.se

Övrig personal




Hatice Gurler

Språkstöd

F-3

hatice.gurler@eskilstuna.se

Fredrik Boyton

Musik

4-6

fredrik.boyton@eskilstuna.se


Tillbaka

Team 7-9

Alla klassers schemalänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Team 8




Namn

Funktion

Årskurs

E-post

Ida Eriksson

Lärare


ida.eriksson@eskilstuna.se

Yvonne Carlsson

Lärare


yvonne.carlsson@eskilstuna.se

Therese Collin

Lärare


therese.collin2@eskilstuna.se

Jessica Rosengren

Lärare


jessica.rosengren@eskilstuna.se

Jens Forss

Lärare


jens.forss@eskilstuna.se

Christopher Söderlund

Lärare


christopher.soderlund@eskilstuna.se

Karin Löfgren

Lärare Sv/Ty


karin.lofgren@eskilstuna.se

Linda Pros

Lärare


linda.pros@eskilstuna.se

Anton Carlsson

Lärare IDH


anton.carlsson@eskilstuna.se

Christian Riedl

Lärare, Trä-och metallslöjd


christian.riedl@eskilstuna.se













Team 9




Namn

Funktion

Årskurs

E-post

Carina Rosenlind

Lärare Sv/SO

8

carina.rosenlind@eskilstuna.se

Carlos Ghigliotto

Lärare Sp

8

carlos.ghigliotto@eskilstuna.se

Cecilia Molin

Lärare Sv/SO

8

cecilia.molin@eskilstuna.se

Marie Högberg

Lärare


marie.hogberg@eskilstuna.se

Ulrika Rytterström

Lärare


ulrika.rytterstrom@eskilstuna.se

Fredrik Boyton

Lärare


fredrik.boyton@eskilstuna.se

Christina Egersand

Lärare Hkk

6-9

christina.egersand@eskilstuna.se

Branislav Sekaric

Lärare


branislav.sekaric@eskilstuna.se

Mikaela Lindström

Lärare, Bild


mikaela.lindstrom@eskilstuna.se

Daniel Pettersson

Lärare, IDH


daniel.pettersson5@eskilstuna.se

Liene Babrovska

Lärare, Textilslöjd


liene.babrovska@eskilstuna.se













Team 7




Namn

Funktion

Årskurs

E-post

Andreas Bobits

Lärare


andreas.bobits@eskilstuna.se

Viktoria Brokvist

Lärare


viktoria.brokvist@eskilstuna.se

Claudio Salazar

Lärare Hkk


claudio.salazar@eskilstuna.se

Robin Asker

Lärare IDH


robin.asker@eskilstuna.se

John Forssman

Lärare


john.forssman@eskilstuna.se

Lena Lange

Lärare


lena.lange@eskilstuna.se

Mathias Ledung

Lärare


mathias.ledung@eskilstuna.se

Mounir El-Hage

Lärare


mounir.hage@eskilstuna.se

Ole Jensen

Lärare Bd


ole.jensen@eskilstuna.se

Rositha Haltorp

Lärare SvA


rositha.haltorp@eskilstuna.se

Thord Nogerius

Lärare


thord.nogerius@eskilstuna.se

Tove Rasmussen

Lärare


tove.rasmussen@eskilstuna.se

Sarah Poser

Lärare Hkk


sarah.poser@eskilstuna.se

Linda Wickström

Lärare


linda.wickstrom@eskilstuna.se

Team Elevstöd




Anna Mauritzson

Studiepedagog

7-9

anna.mauritzson@eskilstuna.se

David Buck

Studiepedagog

7-9

david.buck2@eskilstuna.se

Tarja Olesen

Studiepedagog

6-9

tarja.olesen@eskilstuna.se

Katarina Tomczyk

Studiepedagog

7-9

katarina.tomczyk@eskilstuna.se

Annelie Ceder

Kurator

F-9

annelie.ceder@eskilstunda.se

Selma Zukancic

Skolsköterska

F-9

selma.zukancic@eskilstuna.se

Ingmarie Kasche

Skolsköterska

F-9

ingmarie.kasche@eskilstuna.se

Maria Carlsson

Skolpsykolog

F-9

maria.carlsson21@eskilstuna.se

Therese Collin

SYV

F-9

Therese.collin@eskilstuna.se





Team Spec




Anne Nordström

Specialpedagog

F-3

anne.nordstrom@eskilstuna.se

Marie Carlsson

Specialpedadgog

4-6

marie.carlsson@eskilstuna.se

Linda Simu

Specialpedagog

6-7

linda.simu@eskilstuna.se

Saga Järvinen

Speciallärare

7-9

saga.jarvinen@eskilstuna.se

Karin Söderberg

Speciallärare

7-9

karin.soderberg@eskilstuna.se





Team Resurs




Carina Olander

Elevassistent

Åk 1-3

carina.olander@eskilstuna.se

Edita Dallku

Elevassistent

Åk 4-9

edita.dallku@eskilstuna.se

Daniel Mehtäla

Elevassistent

Åk 1-3

daniel.mehtala@eskilstuna.se

Labinot Halimi

Elevassistent

Åk 4-6

labinot.halimi@eskilstuna.se

Lena Dyplin

Elevassistent

Åk 4-9

lena.dyplin@eskilstuna.se

Owe Westerholm

Elevassistent

Åk 4-9

owe.westerholm@eskilstuna.se


Tillbaka

Elevhälsa

Alla barn kan under kortare perioder ha svårt att klara studier eller skolans miljö. En del barn har mer långvarigt behov av extra stöd. En nedsatt hörsel, koncentrationssvårigheter, svårigheter med språket eller allergier är exempel på sådant som under lång tid kan påverka barnets situation i skolan.
En grundläggande idé i vårt arbete med elever i behov av stöd är att ett nära samarbete skall ske mellan klass/ämneslärare och speciallärare. Individualisering/anpassning skall ske under elevens hela skoldag och inte enbart på tid hos speciallärare eller andra stödfunktioner.
På Gökstensskolan ges möjlighet att utöver ordinarie undervisning få specifik läs- och skrivträning hos speciallärare. Här finns också en studiestödsverksamhet för elever i årskurs 7-9. Stöd ges också av våra speciallärare i matematik

Speciallärararbetslaget  
016-710 72 68   

Tillbaka

Studie- och yrkesvägledning

Therese Collin, studie- och yrkesvägledare
076-496 72 10 
therese.collin2@eskilstuna.se

Tillbaka

Fritidsgård

I cafeterian kan du som elev köpa frukost till subventionerat pris, umgås, spela spel, spela pingis och biljard med mera.

Elever kan även hjälpa till i caféet med kassa och ibland med förberedning av mackor. Nu finns även möjligheter att köpa mellanmål. Beställ på förmiddagen och hämta mellan klockan 14.00 - 14.30. Öppettider: måndag - fredag 8:30 - 14:00

Välkomna till caféet när du har rast.
Föreståndare
Lena Dyplin
016-710 72 72

Tillbaka

Skolrestaurang

Tf. kökschef Henrik Färnqvist, 016-710 40 72

Telefonnummer till kök 016-710 72 73

goksten.kok@eskilstuna.se

Tillbaka

Vaktmästare Verksamhet

Ingela Johansson

072- 997 34 78

Tillbaka

Skolsköterska

Ing - Marie Kasche 016 - 710 72 60 alt.0701672293

Selma Zukancic 072-977 79 47 

Tillbaka

Skolpsykolog

Maria Carlsson 016 - 710 78 63 alt. 072 - 977 77 49

Tillbaka

Telefonlista

A-huset Mobil
Rektor Jenny Ollén 710 72 36, 073-950 62 46
Biträdande rektor Jacob Forsberg 710 80 37, 072-977 78 76
Skolexpedition Margitha Haglund 710 72 30, 070-167 22 91
Skolexpedition Åsa Johnson 710 72 48, 073 - 950 63 72

Arbetslag 7-9 vån 1 070-167 22 94
Arbetslag 7-9 bv. 070-167 22 49
Kurator Annelie Ceder 710 40 04, 073-950 67 60
SYV Therese Collin 076-496 72 10


B-huset
Idrottslärare 070-167 22 48

C-huset
Studion 070-583 47 91
Elevhälsan Anna Mauritzson 070-167 23 01
Skolpsyokolog Maria Carlsson 710 78 63, 072-977 77 49
Speciallärare/ Specialpedagog F-6 070-167 22 97
Specialpedagog F-6 Anne Räsänen
Speciallärare 7-9 Karin Söderberg 070-086 29 01
Skolsköterska Ingmarie Kasche 710 72 60, 070-167 22 93
Förskoleklass 710 72 54, 070 - 167 23 00
Åk 1 710 39 16, 072 - 977 72 43
Åk 2 710 72 39, 070 - 167 22 99
Åk 3 710 39 14, 072 - 977 72 42

D-huset

Hemkunskap 070-086 28 98
Slöjd 070-167 22 96
NO 070-167 22 95

E-huset

Fritidsgården 710 72 72, 070-167 22 23 

F-huset
Skolrestaurang 710 72 73
EP/ Bildundervisning 076-496 72 09
Musikundervisning 070-167 22 92

H-huset
Arbetsrum 4-6 710 72 76, 070 - 167 23 02
Åk 4 072 - 971 29 90
Åk 5 070 - 167 20 81
Åk 6 070 - 167 22 98



Hjälpte informationen på den här sidan dig?

Tack för ditt svar!

Du har nu hjälpt oss att förbättra eskilstuna.se.

Kontakt

Gökstensskolan

Kommunal grundskola årskurs F-9