MENY
Eskilstuna kommun

Personal och kontaktuppgifter för Eskilstuna stadsmuseum

Skolbesök

Allt du behöver veta för att boka och planera ditt skolbesök!

Besöksadress

Huvudentré via Strömsholmen, Hamngatan. Även entré från Faktorigatan 4, Eskilstuna

Leveransadress

Faktorigatan 4, 63220 Eskilstuna. Enté mot innergården. Observera att vi endast tar emot leveranser då museet är öppet.

Organisationsnummer

212000-0357

Telefon, växel

016-710 10 00

E-post

Generella frågor om museet: stadsmuseet@eskilstuna.se
Frågor om bokning av skolbesök: stadsmuseet@eskilstuna.se
(eller läs mer här!)
Frågor om webbplatsen: webbredaktor@eskilstuna.se
Webbtjänsten ”Sök i samlingarna”: eskilskallan@eskilstuna.se
Bildbeställningar och förfrågningar om bilder: samlingar.stadsmuseet@eskilstuna.se
Frågor om museets samlingar: samlingar.stadsmuseet@eskilstuna.se

Butik och entré

016-710 23 75 eller stadsmuseet@eskilstuna.se

Medarbetare

Tillförordnad chef
Åsa Egeld
Telefon: 016-710 24 09
asa.egeld@eskilstuna.se

Reception, bokningar, inköp, butik och café
Erik Berggren
Telefon: 016-710 80 57
erik.berggren@eskilstuna.se

Kommunikation
Åsa Kjellkvist
Tel: 016-710 39 04
asa.kjellkvist@eskilstuna.se

Pedagogik och skolprogram
Anita Carlsson
anita.carlsson@eskilstuna.se

Utställningar och program
Malin Cederblad
Mobil: 070-089 30 29
malin.cederblad@eskilstuna.se

Samtidsdokumentation
Elin Eriksson
Telefon: 016-710 27 54
elin.eriksson7@eskilstuna.se

Kulturmiljövård
Anna Götzlinger
Telefon: 016-710 27 00
anna.gotzlinger@eskilstuna.se

Samlingar och föremål
Susanne Granlund
Mobil: 016-710 32 77
susanne.granlund@eskilstuna.se

Göran Hallgren
Telefon: 070-340 24 25
goran.hallgren@eskilstuna.se

Susanne Nickel
Telefon: 016-710 73 08
susanne.nickel@eskilstuna.se

Museitekniker
Hans Andersson
Telefon: 070-0866314
hans.andersson11@eskilstuna.se

Leif Karlsson
Telefon: 016-710 8393
leif.karlsson2@eskilstuna.se

Niclas Larsson
Telefon: 016-710 51 66
niclas.larsson@eskilstuna.se

Rademachersmedjorna
Anna Djuvfeldt
Telefon: 016-710 78 19
anna.djuvfeldt@eskilstuna.se

Lagersbergs säteri
Louise Hackelberg
Telefon: 016-710 26 50
louise.hackelberg@eskilstuna.se

Sörmlandsgården
Åsa Egeld
Telefon: 016-710 24 09
asa.egeld@eskilstuna.se

Boka eller hyr någon av våra lokaler

Kontakta stadsmuseets reception för mer information.
Telefon: 016-710 23 75 eller stadsmuseet@eskilstuna.se.

Organisation

Eskilstuna stadsmuseum är en del av Eskilstuna kommuns verksamheter inom Kultur- och fritidsförvaltningen, område Kultur.
I Eskilstuna stadsmuseums verksamhet ingår följande besöksmål:

Säg vad du tycker - synpunkter och förslag

Via vår e-tjänstlänk till annan webbplats kan du ge beröm, förslag, klagomål och övriga synpunkter som rör exempelvis kommunens skolor, parker eller evenemang. Dina synpunkter är viktiga och värdefulla. De hjälper oss att utveckla och förbättra kommunens verksamheter.

Hjälpte informationen på den här sidan dig?

Tack för ditt svar!

Du har nu hjälpt oss att förbättra eskilstuna.se.

Kontakt

Eskilstuna stadsmuseum

Fri entré - free admission.
Huvudentré från Strömsholmen, Hamngatan.

Öppettider

Måndag - tisdag STÄNGT

Onsdag - söndag 11.00-16.00