MENY
Eskilstuna kommun

Personal och kontaktuppgifter på Eskilstuna konstmuseum

Kontakta Eskilstuna konstmuseum

Reception & butik

Receptionen och butiken är bemannad under våra öppettider.

Telefon: 016 710 13 69

E-post: konstmuseet@eskilstuna.se

Besöks- och postadress

Portgatan 2, Munktellstaden, 633 42 Eskilstuna

Bokningar

Gruppvisning

Här finns mer information för dig som är intresserad av att göra en bokning. Kontakta sedan receptionen med din förfrågan.

Telefon: 016 710 13 69

E-post: konstmuseet@eskilstuna.se

Skolprogram & workshop

Boka visning eller visning och workshop för förskola och skolklasser, kostnadsfritt för både kommunala och privata skolor inom Eskilstuna kommun. Vi tar gärna emot grupper ifrån förskola och skola utanför Eskilstuna kommun. För visning och workshop debiteras då per timme.

Läs mer om vårt utbud och hur du bokar på sidan "För skolan".

Press

För information och pressbilder kontakta Sofi Lindahl, kommunikatör.

Telefon: 016 710 55 07

E-post: sofi.lindahl@eskilstuna.se

Deposition

Är du kommunalanställd och vill låna verk ur depositionskonstsamlingen till din arbetsplats? Kontakta Carolina Tell, handläggare med ansvar för kommunens depositionskonst.

Telefon: 016 710 71 65

E-post: carolina.tell@eskilstuna.se

Ansöka om utställning

Vi är alltid intresserade av inkommande utställningsansökningar, men just nu kan vi tyvärr inte ta emot fler på grund av att vi inte har tid och möjlighet att gå igenom alla. Håll utkik här på hemsidan när det åter är möjligt att sända in din utställningsansökan.

Personal

Museichef

Madelene Unneberg

Telefon: 016 710 17 11

E-post: madelene.unneberg@eskilstuna.se

Intendent, utställningar & samling

Agneta Linton

Telefon: 016 710 33 23

E-post: agneta.linton@eskilstuna.se

Intendent, offentlig konst

Josefine Bolander

Telefon: 016 710 71 66

E-post: josefine.bolander@eskilstuna.se

Handläggare med ansvar för kommunens depositionskonst

Carolina Tell

Telefon: 016 710 71 65

E-post: carolina.tell@eskilstuna.se

Konstpedagog

Synnöve Pohjola Ejdetjärn

Telefon: 016 710 74 11

synnove.ejdetjarn@eskilstuna.se

Konstpedagog

Isabelle Bolin (föräldraledig)

Kommunikatör & grafisk formgivare

Sofi Lindahl

Telefon: 016 710 55 07

E-post: sofi.lindahl@eskilstuna.se

Reception & butik

Maarit Nocera

Telefon: 016 710 13 69

E-post: maarit.nocera@eskilstuna.se

Tekniker

Magnus Fliesberg

Telefon: 016 710 16 87

E-post: magnus.fliesberg@eskilstuna.se

Arkivarie på Svenskt barnbildarkiv

Karin Isaksson

Telefon: 016 710 27 26

E-post: karin.isaksson@eskilstuna.se

Hjälpte informationen på den här sidan dig?

Tack för ditt svar!

Du har nu hjälpt oss att förbättra eskilstuna.se.

Eskilstuna konstmuseum
Öppettider

Måndag stängt
Tisdag–fredag 11.00–16.00
Lördag–söndag 12.00–16.00

Kontakt

016-710 13 69
Skicka e-post
016-14 83 79