Kontaktuppgifter till hemtjänsten

Du når hemtjänsten klockan 7.00 - 21.00. Är det ingen som svarar, tala in ett meddelande på telefonsvararen så ringer vi upp så snart vi kan.

Karta med hemtjänstområdena.

Verksamhetschef

Fridha Söderqvist
016-710 20 94
fridha.soderqvist@eskilstuna.se


Kontaktuppgifter till hemtjänstens avdelningschefer och enhetschefer.

Område 3

Område 4

Område 5

Malin Sjöberg
Avdelningschef
016-710 11 53

malin.sjoberg@eskilstuna.se

Andreas Bolinder

Avdelningschef
016-710 78 43

andreas.bolinder@eskilstuna.se

Emelie Ågren

Avdelningschef

016-710 40 36

emelie.agren@eskilstuna.se

Hemtjänsten Fors
(Centrum/ Söder)

016-710 27 83
Kvarngärdesgatan 4A
633 56 Eskilstuna

Enesa Arapovic, enhetschef

016-710 17 75

enesa.arapovic@eskilstuna.se

Hemtjänsten Kjula

016-710 17 97

Tallvägen 1, Kjula
635 06 Eskilstuna

Daniel Alexandersson, enhetschef

016-710 55 15

daniel.alexandersson@eskilstuna.se

Dagverksamhet för personer med demens

016-710 89 72


Anette Wännerdahl, enhetschef
016-710 19 41

anette.wannerdahl@eskilstuna.se

Hemtjänsten Fröslunda (Marielund)

016- 710 15 25 och
016-710 22 82

Hästskobacken 4

632 31 Eskilstuna

Annelie Johansson

016-710 82 43

annelie.johansson52@eskilstuna.se

Hemtjänsten Kloster
Nålmakaren 016-710 27 30

Slottsbacken 016-710 29 88

Gränsgatan 2
633 42 Eskilstuna

Sara Aldrin, enhetschef

016-710 44 44

sara.aldrin@eskilstuna.se



Förebyggande verksamhet, anhörig- och folkhälsokonsulenter


Daniela Polhage, enhetschef

016 - 710 71 71daniela.polhage@eskilstuna.se


Hemtjänsten Gredby

016-710 60 95

Hökgatan 3

632 22 Eskilstuna

Kristina Brunner, enhetschef

016-710 82 41

kristina.brunner@eskilstuna.se


Hemtjänsten Munktell

016-710 70 63

Bryggaregatan 7B

633 43 Eskilstuna

Stefan Svensson, enhetschef

016-710 70 24

stefan.svensson@eskilstuna.se


Nära vård

016-710 59 80

Eva Hammar, enhetschef

016-710 71 08

Eva.Hammar@eskilstuna.se

Hemtjänsten Husby

016-710 21 83
SHS vägen 4
633 70 Hållsta
Maria Lund, enhetschef

016-710 23 90

maria.lund@eskilstuna.se

Hemtjänsten Skiftinge

016-710 72 91

Rosstorpsvägen 12

633 53 Eskilstuna

Peter Sandberg, enhetschef

016-710 72 58

Peter.Sandberg@eskilstuna.se


Intensiv hemrehabilitering, IHR


Malin Sootalu

016-710 38 22

malin.sootalu@eskilstuna.se


Nattpatrullen

070-167 26 09 (klockan 20.00-07.15)

016-710 52 53 (dagtid till samordnare)
Eleonoragatan 18
633 43 Eskilstuna

Ulla Andersson, enhetschef

016- 710 27 78

ulla.andersson10@eskilstuna.se

Lisa Öhlander, enhetschef

016 - 710 20 22

Lisa.Ohlander@eskilstuna.se


Hemtjänsten Torshälla Centrum

016-710 73 67

Snäckbergsstigen 6

644 32 Torshälla

Anna Lejdegård, enhetschef

016-710 19 61

anna.lejdegard@eskilstuna.se


Korttidsverksamhet och växelvård

Benny Sahlin, Marie Ingerlund, enhetschefer

016-710 52 89

016-710 59 89

benny.sahlin@eskilstuna.se

marie.ingerlund@eskilstuna.se



Hemtjänsten Nyfors

016-710 28 34

Nyforsgatan 26A

632 25 Eskilstuna
Trina Sterner, enhetschef

016-710 30 36

trina.sterner@eskilstuna.se

Hemtjänsten Torshälla landsbygd,Hällby, Slagsta

016-710 87 35 (Torshälla Hällby)

016-710 91 22 (Slagsta)

Snäckbergsstigen 6

644 32 Torshälla

Agneta Lundström, enhetschef

016-710 73 81

agneta.lundstrom@eskilstuna.se


Larmgruppen

016-710 24 69

Eleonoragatan 18, entré B

Juha Stenfors, enhetschef

016-710 20 26

juha.stenfors@eskilstuna.se





Serviceenheten

016-710 44 26 (8.00-17.00)

Västra Ågatan 3
632 25 Eskilstuna

Ingrid Rasmussen, enhetschef

016-710 35 97

ingrid.rasmussen@eskilstuna.se


Hemtjänsten Årby

016-710 27 33

Eleonoragatan 18

633 43 Eskilstuna

Jennie Ek, enhetschef

016-710 16 72

jennie.ek@eskilstuna.se



Hemtjänsten Stora Sundby

016-710 24 45

Hammargårdsvägen 1

640 40 Stora Sundby

Monija Johansson enhetschef

016-710 89 68

monija.johansson@eskilstuna.se


Hemtjänsten Ärla

016-710 91 58

Bohnstedtsvägen 3

640 43 Ärla

Maria Forss, enhetschef

016-710 20 05

maria.forss@eskilstuna.se


Hemtjänsten Strigeln

016-710 21 49

Köpmangatan 8-12

633 56 Eskilstuna

Bettina Tännström, enhetschef

016-710 26 64

bettina.tennstrom@eskilstuna.se



Hemtjänsten Tunafors

016-710 16 73
Skogsängen 2B
633 57 Eskilstuna

Ann-Katrin Trybom, enhetschef

016-710 60 11

ann-katrin.trybom@eskilstuna.se



Hemtjänsten Väster (Mesta/Myrtorp)

016-710 83 99

Borgmästaregatan 18D

632 35 Eskilstuna

Ann-Katrin Trybom, enhetschef

016-710 60 11

ann-katrin.trybom@eskilstuna.se



Hemtjänsten Öster/Svalan

016-710 29 61
Klostergatan 29A
633 52 Eskilstuna

Mia Gustafsson Lönn, enhetschef
016-710 64 44

mia.lonn@eskilstuna.se



Socialpsykiatrins hemtjänst

Nettan Eliasson, enhetschef
016-710 74 49
nettan.eliasson@eskilstuna.se

Senast ändrad: 2021-03-11

Uppdaterad: 27 april 2021