Nya insatser mot den kriminella ekonomin
19 maj 2026
Tillsammans med polisen och andra myndigheter försätter Eskilstuna kommun att gemensamt bekämpa den ekonomiska brottsligheten.
Kriminell ekonomi har ingen plats i vårt samhälle och att bekämpa den har hög prioritet. Ett effektivt sätt att göra detta är att agera gemensamt med andra samhällsaktörer och genomföra oannonserade platsbesök.
– Resultaten från våra myndighetsgemensamma insatser visar tydligt hur viktigt det är att vi jobbar samordnat mot kriminell ekonomi och använder alla berörda myndigheters verktyg när det behövs. När vi slår mot de ekonomiska drivkrafterna bakom brottslighet motverkar vi effektivt oseriösa aktörer och de strukturer som skadar vårt samhälle, säger Eva Sundqvist Härdevik, kommunstrateg mot välfärdsbrottslighet.
Under den senaste insatsen tidigare i maj besöktes sex olika verksamheter i Eskilstuna där kommunens inspektörer upptäckte flera brister, bland annat i:
- utrymningsvägar, släcksystem och förvaring av gasolbehållare.
- märkning och hantering/förvaring av kemikalier.
- hantering av kemikaliespill till mark.
- hantering av avfallshantering.
Dessutom användes en lokal olovligt eftersom det saknas bygglov för hur verksamheten använder den och en verksamhet hade gasol utan tillstånd.
Genom att stävja arbetslivskriminalitet minskas de kriminellas ekonomiska tillgångar och den sunda konkurrensen på den offentliga marknaden ökar.
– Vi vet att de allra flesta företag är schyssta – men vi behöver, och kommer att, fortsätta våra insatser. Det gör vi för att värna en sund konkurrens och för att säkerställa att kriminella upplägg inte får fäste i vår kommun, säger Eva Sundqvist Härdevik.