Sara Molander blir tf kommundirektör

25 november 2025

Rekryteringsprocessen av ny kommundirektör för Eskilstuna kommun pågår. Fram till att den nya kommundirektören tillträder tillsätts Sara Molander som tillförordnad kommundirektör från och med 1 februari 2026.

Sara Molander är idag administrativ direktör på kommunledningskontoret och har mångårig erfarenhet av olika ledande befattningar inom kommunal verksamhet, i Eskilstuna och andra kommuner.

Nuvarande kommundirektör Tommy Malm har sin sista anställningsdag den 25 februari 2026.

– Genom att tillsätta Sara Molander i rollen som tillförordnad kommundirektör säkrar vi kontinuitet i de uppdrag som ligger på kommundirektörens bord. Sara kommer att gå parallellt med Tommy under februari månad vilket kommer ge en bra stabilitet i verksamheten inför kommande introduktion av ny ordinarie kommundirektör under våren 2026, säger Marie Svensson (s) kommunstyrelsens ordförande.

Den pågående rekryteringsprocessen börjar gå mot avslut och beslut om ny kommundirektör kommer att kunna tas före jul.

Marie Svensson (S)

Kommunstyrelsen ordförande

Telefon:

Uppdaterad: 25 november 2025