Beredskapsveckan vecka 39 – du är en del av Sveriges totalförsvar

22 september 2025

Beredskapsveckan leds av Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, MSB och genomförs av flera aktörer, bland annat kommuner – i syfte att sprida kunskap om beredskap till privatpersoner.

Årets tema är ”Du är en del av Sveriges totalförsvar”. Med valet av tema vill MSB lyfta vikten av att vi alla behöver bidra för att kunna möta kriser och ytterst krig. Budskapet riktar sig till både privatpersoner och verksamheter som exempelvis kommuner, myndigheter och andra organisationer då alla är en viktig del av Sveriges motståndskraft.

Var förberedd

Genom att ha en god hemberedskap minskar du trycket på samhällets resurser i början av en kris och du bidrar till ett mer robust samhälle.

Rekommendationen är att du ska vara förberedd så du klarar dig i minst en vecka. Utgå ifrån dina egna och dina näras förutsättningar och behov. Se över din hemberedskap och förbered dig

  • Skaffa hemberedskap så du klarar dig på egen hand i en vecka
  • Öva din hemberedskap
  • Prata om hemberedskap med en kompis eller en granne

Vill du engagera dig?

Vill du bidra genom att hjälpa andra i en kris? I så fall är du välkommen att engagera dig i Frivilliga Resursgruppen i Eskilstuna, FRG.

Aktiviteter i Eskilstuna

Inspireras på Stadsbiblioteket

Under bibliotekets öppettider kan du:

  • få tips på vad som är bra att ha hemma,
  • hämta informationsmaterial på olika språk om krisberedskap och hemberedskap,
  • testa dina kunskaper i en quiz,
  • och med hjälp av bibliotekets dator se var närmaste skyddsrum finns.
  • låna böcker om hemberedskap och krisberedskap.

Träffa olika aktörer på Tuna Park

Lördag 27 september och söndag 28 september klockan 10.00 till 15.00.

Kom och träffa representanter från kommunens frivilliga resursgrupp och frivilliga försvarsorganisationer som Bilkåren, Röda Korset, Lottakåren. Prata med dem om till exempel totalförsvar, hemberedskap och hur det är att engagera sig i Frivilliga Resursgruppen i Eskilstuna.

Broschyren Om krisen eller kriget kommer

I broschyren får du veta hur du kan förbereda dig, och vad du ska göra om krisen eller kriget kommer. Den finns på lätt svenska, inläst på svenska och engelska och översatt till flera språk. Den finns att hämta på olika mötesplatser och hos Eskilstuna direkt. Du kan också hämta den på Myndigheten för samhällsskydd och beredskaps webbplats.

Öva krisberedskap

Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, MSB har tagit fram en folder med ett sju dagars-scenario. Den bidrar till eftertanke och reflektion och innehåller praktiska tips. Foldern bland annat att hämta i Stadshuset. Du kan även göra utmaningen via MSB:s webbplats, Sju dagar – klarar du krisen?.

Om Beredskapsveckan

Beredskapsveckan startade år 2017 på initiativ av Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, MSB. Syftet är att få fler privatpersoner att förbereda sig för en eventuell kris.

Uppdaterad: 18 maj 2026