Eskilstunas kulturkliv tar en ny väg framåt
10 september 2025
Eskilstuna kommun satsar på både ett nytt kulturhus i bibliotekets lokaler och en fortsatt utredning av ett kongresshus med hotell. Satsningen ska stärka kulturutbudet, skapa fler mötesplatser och bidra till ett levande centrum.
Kommunen har under flera år utrett möjligheten till ett gemensamt kultur- och kongresshus. Slutsatsen är nu att projektet delas upp i två delar: ett kulturhus i bibliotekets nuvarande lokaler och i en tillbyggnad samt en fortsatt utredning av ett kongresshus med hotell i centrala Eskilstuna.
– Nu tidigarelägger vi en del av satsningen, som kommer bidra med liv och rörelse i centrum under dygnets alla timmar. Vi tror att den här satsningen kommer stärka både kulturutbudet och stadskärnan, säger Marie Svensson (S), vice ordförande i kommunstyrelsen.
Kulturhus i bibliotekets lokaler
Planeringen för ett nytt kulturhus är igång. Här ska stadsbibliotek, kulturskola, teater, Eskilskällan och seniorverksamhet samlas.
Målet är att skapa en modern mötesplats för bildning, kultur, demokrati och kreativitet.
Renovering och nybyggnation planeras starta 2026 och hela byggnationen beräknas vara klar 2029. Under hösten 2025 preciseras lokalbehoven och arbetet med tillfälliga bibliotekslokaler påbörjas.
Kongresshus med hotell
Parallellt fortsätter arbetet med att möjliggöra ett nytt kongresshus med hotell. Behovet av större mötesplatser och fler hotellrum i Eskilstuna är stort och här blir näringslivet en viktig drivkraft.
Kommunen kommer vara en central hyresgäst men inte huvudman för satsningen.
– Att Eskilstuna som stad är i behov av större konferens- och kongressmöjligheter kan vi se när vi undersöker marknaden. Däremot är det inte kommunen själva som ska driva frågan framåt, utan här krävs aktörer med rätt kompetens, säger Jari Puustinen (M), kommunalråd.
Mer information om kulturhuset och projektets utveckling på stadsutvecklingswebben.