Kommunfullmäktige

Vi är kommunens högsta beslutande organ. Här sitter folkvalda politiker som väljs vart fjärde år, samtidigt som valet till riksdagen.

I kommunfullmäktige bestämmer vi de politiska målen för den kommunala verksamheten.
Vi beslutar bland annat om hur budgeten ska fördelas och väljer också vilka som ska sitta i kommunens olika nämnder och styrelser.

Ärenden som ska avgöras av kommunfullmäktige förbereds av kommunstyrelsen som sedan lämnar förslag till beslut.

Sammanträdeshandlingar

Sammanträdesdagar 2021

Plats: Fullmäktigesalen, stadshuset
Klockan 09.00

Torsdag 4 februari
Torsdag 4 mars
Torsdag 15 april
Torsdag 20 maj
Tisdag 22 juni
Onsdag 23 juni
Onsdag 15 september
Torsdag 21 oktober
Torsdag 25 november
Onsdag 15 december

Följ kommunfullmäktige

Du kan följa kommunfullmäktige antingen på plats eller via webb-tv.
För att följa mötet på plats anmäler du dig i receptionen i stadshuset samma dag som mötet äger rum.

Om du vill följa mötet via webb-tv gör du det här.

2021
Kommunfullmäktigesmöte den 4 februari 2021
2020
Kommunfullmäktigesmöte den 17 december 2020
Kommunfullmäktigesmöte den 26 november 2020
Kommunfullmäktigesmöte den 22 oktober 2020
Kommunfullmäktigesmöte den 17 september 2020
Kommunfullmäktigesmöte den 17 juni 2020
Kommunfullmäktigesmöte den 14 maj 2020
Kommunfullmäktigesmöte den 26 mars 2020
Kommunfullmäktigesmöte den 13 februari 2020
2019
Kommunfullmäktigesmöte den 12 december 2019
Kommunfullmäktigesmöte den 21 november 2019
Kommunfullmäktigesmöte den 24 oktober 2019
Kommunfullmäktigesmöte den 26 september 2019
Kommunfullmäktigesmöte den 13 juni 2019
Kommunfullmäktigesmöte den 12 juni 2019
Kommunfullmäktigesmöte den 16 maj 2019
Kommunfullmäktigesmöte den 11 april 2019
Kommunfullmäktigesmöte den 21 mars 2019
Kommunfullmäktigesmöte den 14 februari 2019
2018
Kommunfullmäktigesmöte den 13 december 2018
Kommunfullmäktigesmöte den 22 november 2018
Kommunfullmäktigesmöte den 25 oktober 2018
Kommunfullmäktigesmöte den 27 september 2018
Kommunfullmäktigesmöte den 14 juni 2018
Kommunfullmäktigesmöte den 13 juni 2018
Kommunfullmäktigesmöte den 24 maj 2018
Kommunfullmäktigesmöte den 26 april 2018
Kommunfullmäktigesmöte den 28 mars 2018
Kommunfullmäktigesmöte den 14 februari 2018
2017
Kommunfullmäktigesmöte den 14 december 2017
Kommunfullmäktigesmöte den 23 november 2017
Kommunfullmäktigesmöte den 26 oktober 2017
Kommunfullmäktigesmöte den 21 september 2017
Kommunfullmäktigesmöte den 15 juni 2017
Kommunfullmäktigesmöte den 14 juni 2017
Kommunfullmäktigesmöte den 18 maj 2017
Kommunfullmäktigesmöte den 27 april 2017
Kommunfullmäktigesmöte den 23 mars 2017
Kommunfullmäktigesmöte den 9 februari 2017
2016
Kommunfullmäktigesmöte den 15 december 2016
Kommunfullmäktigesmöte den 24 november 2016
Kommunfullmäktigesmöte den 27 oktober 2016
Kommunfullmäktigesmöte den 22 september 2016
Kommunfullmäktigesmöte den 16 juni 2016
Kommunfullmäktigesmöte den 15 juni 2016
Kommunfullmäktigesmöte den 26 maj 2016
Kommunfullmäktigesmöte den 28 april 2016
Kommunfullmäktigesmöte den 17 mars 2016
Kommunfullmäktigesmöte den 11 februari 2016

Ordförande
Ann-Sofie Wågström (S)

1:e vice ordförande
Lars Olov Lundkvist (M)

2:e vice ordförande
Niklas Frykman (L)

Ledamöter
Samtliga ledamöter i kommunfullmäktige

Kommunfullmäktige i Eskilstuna har 65 ledamöter och 36 ersättare.

Majoritet

Under mandatperioden 2018-2022 ingår Socialdemokraterna (S), Centerpartiet (C) och Nya Moderaterna (M) i majoriteten.

Opposition och valteknisk samverkan

Följande partier är i opposition: Miljöpartiet de gröna (MP), Vänsterpartiet (V), Liberalerna (L), Kristdemokraterna (KD) och Sverigedemokraterna (SD).

I valteknisk samverkan ingår Miljöpartiet de gröna (MP), Vänsterpartiet (V), Liberalerna (L), Kristdemokraterna (KD).

Mandatfördelning för perioden 2018-10-15 till 2022-10-14

Ordinarie

Ersättare

(S) 23

(S) 12

(C) 4

(C) 2

(M) 12

(M) 6

(MP) 2

(MP) 2

(V) 5

(V) 3

(L) 4

(L) 2

(KD) 2

(KD) 2

(SD) 13

(SD) 7

Uppdaterad: 30 april 2021