MENY
Eskilstuna kommun

Kommunledningskontorets ledningsgrupp

Kommunledningskontorets ledningsgrupp är en del av kommunkoncernens forum för att leda tjänstemannaorganisationen. Uppdragsgivare är kommunstyrelsen och kommundirektören.

Ledningsgruppens uppdrag är att styra, samordna, utveckla och följa upp verksamheten utifrån ett helhetsperspektiv samt att leda kommunledningskontoret och samarbeta med konsult och uppdrag samt bolags- och förvaltningsledningarna.

Kommundirektör
Pär Eriksson
Telefon: 016-710 20 40
par.eriksson@eskilstuna.se

Administrativ direktör
Lena Lundberg
Telefon: 016-710 17 64
lena.lundberg@eskilstuna.se

Utvecklingsdirektör
Marita Skog
Telefon: 016-710 55 19
marita.skog@eskilstuna.se

Ekonomidirektör
Tommy Malm
Telefon: 016-710 77 80
tommy.malm@eskilstuna.se

HR-direktör
Mats Beskow
Telefon: 016-710 72 79
mats.beskow@eskilstuna.se

Kommunikationsdirektör
Eva Norberg
Telefon: 016-710 16 92
eva.norberg@eskilstuna.se

Näringslivsdirektör
Niklas Edmark
Telefon: 016-710 28 08
niklas.edmark@eskilstuna.se

Miljö- och samhällsbyggnadsdirektör
Kristina Birath
Telefon: 016-710 51 56
kristina.birath@eskilstuna.se  

 

Hjälpte informationen på den här sidan dig?

Tack för ditt svar!

Du har nu hjälpt oss att förbättra eskilstuna.se.

Kontakt

Stadshuset i Eskilstuna
Öppettider

Måndag-fredag 8:00-17:00

Besöksadress

Fristadstorget

Postadress

631 86 Eskilstuna

Pär Eriksson
Kommundirektör