MENY
Eskilstuna kommun

Bemanningsenheten

 

Bemanningsenheten är en del av vård- och omsorgsförvaltningen och arbetar för att uppnå hållbar bemanning inom vård och omsorg. Vårt uppdrag är att förmedla personal vid ordinarie personals korttidsfrånvaro upp till 3 månader.

Vi ansvarar för nyrekrytering av timvikarier till områdena äldreomsorg och funktionshinder. Varje sommar är vi i behov av ett stort antal vikarier så som undersköterskor, vårdbiträden, personliga assistenter, beteendevetare och boendestödjare.

Våra vikarier jobbar inom antingen ordinärt boende, vård- och omsorgsboende, personlig assistans, LSS-barn/vuxen eller socialpsykiatri.

På bemanningsenheten finns även Chefsstöd som är en servicefunktion med administrativt stöd för förvaltningens chefer samt en vikariepool med tillsvidareanställd personal.

Här hittar du våra lediga jobb: Jobb.eskilstuna.selänk till annan webbplats

Här finns länken till Timepool där våra vikarier lägger sin tillgänglighet: https://timepool.eskilstuna.selänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Bemanningsassistenter

016-710 74 18

bemanningsenheten.vuxen@eskilstuna.se

Bemanningsassistent personlig assistans/LSS barn

016-710 20 65

Rekryteringsadministratör

Anna-Liisa Hellberg, 016-710 14 11, anna-liisa.hellberg@eskilstuna.se

Enhetschefer pool och vikarier

LSS/Personlig assistans/LSS barn, chefsstöd

Lena Egneblad, 016-710 72 81, lena.egneblad@eskilstuna.se

Socialpsykiatri/Arbete o aktivitet, bemanningsassistenter

Agneta Gruvell, 016-710 74 17, agneta.gruvell@eskilstuna.se

Vård- och omsorgsboenden

Tf Enhetschef Ann-Louise Björkman, 070-086 66 11

Ordinärt boende

Tommy Mets, 016-7108098, tommy.mets@eskilstuna.se

Utvecklingsledare

Ann-Louise Björkman, 070-086 66 11, ann-louise.bjorkman@eskilstuna.se

Chefsstöd

016-7101400, vfchefsstod@eskilstuna.se

Områdeschef

Noomi Pettersson, 016-710 92 92, noomi.pettersson@eskilstuna.se

Tf Biträdande Områdeschef

Andreas Bolinder, 016-710 78 43, andreas.bolinder@eskilstuna.se


Hjälpte informationen på den här sidan dig?

Tack för ditt svar!

Du har nu hjälpt oss att förbättra eskilstuna.se.

Kontakt

Bemanningsenheten
Öppettider

Besökstid/reception: måndag-fredag 10.00-12.00 och 13.00-15.00
Telefontid: 06.30-17.00 (även helger)

Besöksadress

Bryggaregatan 7 B

Postadress

631 86 Eskilstuna