MENY
Eskilstuna kommun

Gymnasieskolan

Barn- och utbildningsförvaltningen är den förvaltning som sköter Eskilstunas kommunala gymnasieskola. Den består av tre enheter: Rekarnegymnasiet, Rinmangymnasiet och S:t Eskils gymnasium. Här nedan hittar du kontaktuppgifter till rektorerna på respektive skolor.
Det finns också en verksamhetsutvecklare i form av gymnasiestrateg kopplad till gymnasieskolan.

Rekarnegymnasiet
Telefon: 016-710 18 71

Rektor Jens Axdorph
El- och energiprogrammet, Introduktionsprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet och VVS-programmet
Telefon: 016-710 21 17
Mobil: 070-086 63 51
jens.axdorph@eskilstuna.se

Rektor Helena Carlström
Ekonomiprogrammet och Handelsprogrammet
Telefon: 016-710 23 67
Mobil: 070-167 27 60
helena.carlstrom@eskilstuna.se

Rektor Daniel Moberg
Introduktionsprogram
Mobil: 070-086 23 29
daniel.moberg@eskilstuna.se 

Rinmangymnasiet
Telefon: 016-710 16 56

Rektor Catrin Lundberg
Vård- och omsorgsprogrammet
Yrkesintroduktionsprogrammet vård och omsorg
Telefon: 073-950 60 45
catrin.lundberg@eskilstuna.se

Rektor Leif Sköldberg
Industritekniska programmet och Teknikprogrammet
T4 påbyggnadsår på Teknikprogrammet
Yrkesintroduktionsprogrammet industri
Telefon: 070-568 88 92
leif.skoldberg@eskilstuna.se

Biträdande rektor Anette Fogelberg
Naturvetenskapsprogrammet, Restaurang- och livsmedelsprogrammet och Yrkesintroduktionsprogrammet restaurang
Telefon: 016-710 24 32
Mobil: 073-95 00 038
anette.fogelberg@eskilstuna.se

Biträdande rektor Mikael Källarsson
Barn- och fritidsprogrammet
Samverkansprogrammet/gymnasiesärskola
Telefon: 073-940 83 46
mikael.kallarsson@eskilstuna.se

S:t Eskils gymnasium
Telefon: 016-710 15 33

Rektor Johan Ahlqvist
International Baccalaureate, IB, Samhällsvetenskapsprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet med säkerhetsprofil
Telefon: 016-710 29 21
Mobil: 070-340 20 58
johan.ahlqvist@eskilstuna.se

Rektor Halina Sundqvist
Hantverksprogrammet och Hotell- och turismprogrammet
Preparandutbildning
Telefon: 016-710 83 52
Mobil: 073-950 60 91
halina.sundqvist@eskilstuna.se

Biträdande rektor Pelle Marklund
Estetiska programmet
Telefon: 016-710 15 35
Mobil: 070-340 20 39
pelle.marklund@eskilstuna.se

 

Biträdande rektor Åsa Lind Forsberg
IM-språk
Telefon: 016-710 41 20
Mobil: 070-086 21 27
asa.forsberg@eskilstuna.se

Hjälpte informationen på den här sidan dig?

Tack för ditt svar!

Du har nu hjälpt oss att förbättra eskilstuna.se.

Kontakt

Barn- och utbildningsförvaltningen

Förskola och skola

Besöksadress

Alva Myrdals gata 5, Eskilstuna

Postadress

Eskilstuna kommun
631 86 Eskilstuna

Karin Holmberg Lundin
Skolchef för gymnasieskolan