Extra hjälp med dina studier

Inom vuxenutbildningen kan vi erbjuda stöd för dig som behöver extra hjälp med dina studier.

Här kan du få hjälp med studier, studieteknik och handledning.

Lärcenter är till för dig som studerar på Komvux, oavsett vilken skola du går på

Hos oss kan du studera på egen hand eller få hjälp av en handledare. Vi har drop-in, vilket betyder att du kan komma när det passar dig utan att boka tid i förväg. Du kan komma en gång eller många gånger.

Du kan till exempel få handledning i svenska, svenska som andraspråk/SFI, yrkeskurser, samhällskunskap, matematik och hjälp med inloggning.

Vad kan vi hjälpa dig med på Lärcenter?

På Lärcenter erbjuder vi stöd för att underlätta dina studier.

  • En plats för studier.
  • Få hjälp exempelvis med att förstå uppgifter, komma igång med en uppgift osv.
  • Vi hjälper dig att hitta olika sätt att studera, planera och strukturera dina studier.
  • Få hjälp med inloggning och hitta i lärplattformen.

När du besöker Lärcenter

När du kommer till Lärcenter ska du ta med dig det du behöver för att studera som uppgifter, läxor och kursböcker.

Välkommen!

Plats: Vuxenutbildningen, sal C102 på Drottninggatan 12 (bottenplan).

Distanselever kan få hjälp med inloggning måndagar och torsdagar kl. 16.00-18.00. Kontakta Kamil Daud kamil.daud@eskilstuna.se eller 070-089 32 48.

Har du frågor om tentor och prov? Kontakta Tobias Lönn AVF_prov@eskilstuna.se

Öppettider

Du kan till exempel få handledning i svenska, svenska som andraspråk/SFI, yrkeskurser, samhällskunskap, vård, matematik och hjälp med inloggning.

Måndag, onsdag, torsdag och fredag: kl. 9.00-16.00.

Tisdagar: kl 9.00-12.00

Lunchstängt alla dagar kl. 12.00-13.00.

Handledning i vårdämnen:

  • onsdag kl. 13.00-16.00

Lärcenter

Telefon:

Du som har läs- och skrivsvårigheter eller dyslexi, kan få extra stöd. Om du är osäker på om du har läs-och skrivsvårigheter eller dyslexi kan du få göra en utredning (kartläggning). Det kostar inget för dig som bor i Eskilstuna kommun, förutom att det kan ta lite tid att göra utredningen. En speciallärare eller specialpedagog kan sedan avgöra om du har någon typ av läs- och skrivsvårighet. Även du som studerar på Komvux kan få hjälp.

På Läs- och skrivcenter kan du få hjälp med

  • kartläggning av din läs- och skrivförmåga.
  • intyg till körkort och högskoleprov så att du får längre provtid.
  • information om läs- och skrivsvårigheter på arbetsplatser eller i våra lokaler.
  • demonstration av alternativa lärverktyg.

Läs- och skrivcenter

Vill du studera på Delta?

Har du en funktionsvariation eller koncentrationssvårigheter som gör att du behöver studera i en mindre grupp eller få en anpassning efter dina behov? Då kan du vända dig till Delta.

Hos oss kan du studera svenska, svenska som andraspråk, engelska och matematik på grundskolenivå och gymnasienivå.

Du har även möjlighet till coachande samtal.

Du som vill studera på Delta bokar ett samtal på https://syv-eskilstuna.onlinebooq.se/ , välj Stödverksamheten Delta. Du väljer själv i din bokning om samtalet är digitalt eller fysiskt på Drottninggatan 12.

Boka verksamhetsbesök

Det finns även möjlighet att göra ett verksamhetsbesök för dig som är nyfiken och önskar få information om Delta. Bokning görs på https://syv-eskilstuna.onlinebooq.se/ , välj Stödverksamheten Delta och boka "Delta - Verksamhetsbesök".

Uppdaterad: 1 april 2026