Personal / kontakta oss

Kontaktuppgifter till samtlig personal på Eskilstuna kulturskola i bokstavsordning på efternamn, till ledningen och till expeditionen.

Lärare

Adolfsson, Lise-Lott, film, animation
lise-lott.adolfsson@eskilstuna.se

Andersson, Anders, slagverk, improvisation, teori, HML-ansvarig, Casablanca Big Band, Trumverkstán
anders.andersson2@eskilstuna.se

Andersson Cederholm, Tilde, dans (tjänstledig vårterminen 2022)
tilde.cederholm@eskilstuna.se

Andersson, Åsa
asa.andersson7@eskilstuna.se

Asp, Anders, trumpet, trombon, baryton, tuba, slagverk, Bleck Out, Eskilstuna Ungdomssymfoniker, Karusellen, Sambandet
anders.asp@eskilstuna.se

Asp, Ulrika, trombon, trumpet, tuba, baryton, ensemble, El Sistema, Eskilstuna Windband
ulrika.asp@eskilstuna.se

Bahi, Milad, oud, Öppen Musikskola
milad.bahi@eskilstuna.se

Burman, Jonas, gitarr, elgitarr, Öppen Musikskola
jonas.burman@eskilstuna.se

Dahlgren, Tobias, gitarr, elgitarr, elbas, ukulele, piano, ukuleleensemble, Galdra
tobias.dahlgren@eskilstuna.se

Eriksson, Sofia ,Musikal- och sångpedagog (tjänstledig vårterminen 2022)
sofia.eriksson15@eskilstuna.se

Ericson, Niclas, El Sistema
niclas.ericson@eskilstuna.se

Eriksson, Mattias, El Sistema
mattias.eriksson13@eskilstuna.se

Fahlén Eriksson, Maria, Sångfåglarna, Tonhöjdarna, El Sistema
maria.eriksson60@eskilstuna.se

Flink, Stefan, piano, grundkurs, musikskapande i dator, musikproduktion
stefan.flink@eskilstuna.se

Franzon, Anna, piano, piano i grupp
anna.franzon@eskilstuna.se

Gallardo, Kim, dans
kim.gallardo@eskilstuna.se

Gifvars, Mona, sång, grundkurs, Our Voices, Mixed Voices Girls Edition, Stråkligan
mona.gifvars@eskilstuna.se

Gildenlöw, Daniel, gitarr
daniel.gildenlov@eskilstuna.se

Gustafsson, Lars-Åke, dragspel, grundkurs, Dragspelsensemblen
lars-ake.gustafsson@eskilstuna.se

Hafvenstein, Gustaf, gitarr, elgitarr, mandolin, ensemble
gustaf.hafvenstein@eskilstuna.se

Hed, Isak, Sångfåglarna, Tonhöjdarna, Our Voices, sång, piano
isak.hed@eskilstuna.se

Hedenfeldt, Nina, konsthantverk, järnsmide
nina.hedenfeldt@eskilstuna.se

Hermansson, Fredrik, piano, piano i grupp
fredrik.hermansson@eskilstuna.se

Hidemark, Dante, kör och piano
dante.hidemark@eskilstuna.se

Hjertén, Ida, cello
ida.hjerten@eskilstuna.se

Holmström, Adrian, saxofon, klarinett, improvisation, ensemble, El Sistema, Nybörjarblåset
adrian.holmstrom@eskilstuna.se

Jauring, Sven, sång, fiol, piano, stråkklass, Eskilstuna Ungdomssymfoniker, Karusellen, Mixed Voices Girls Edition
sven.jauring@eskilstuna.se

Johansson, Carolina, fiol, elfiol, Stråkdraget, El Sistema
carolina.johansson14@eskilstuna.se

Johansson, Malin, bild
malin.johansson20@eskilstuna.se

Jönsson, Björn, fiol, Stråklek, Eskilstuna Strings
bjorn.jonsson@eskilstuna.se

Karlsson-Pyk, Gunilla, El Sistema
gunilla.pyk@eskilstuna.se

Kindahl, Carina, dans, grundkursdans, El Sistema
carina.kindahl@eskilstuna.se

Lindé, Urban, slagverk, grundkurs, ensemble, Eskilstuna Percussion, Öppen Musikskola, Trumverkstán, Eskilstuna Windband
urban.linde@eskilstuna.se

Lindqvist, Elias, gitarr, Klabbet, grundkurs
elias.lindqvist@eskilstuna.se

Lindström, David, piano
david.lindstrom@eskilstuna.se

Malmstedt, Jörgen, gitarr, ensemble
jorgen.malmstedt@eskilstuna.se

Manell, Kari, fiol, Galdra, El Sistema fiol, Galdra, El Sistema
kari.manell@eskilstuna.se

Maskuniitty, Anna, trumpet, valthorn, trombon, blåslek, valthornslek, Karusellen, Sambandet, Nybörjablåset
anna.maskuniitty@eskilstuna.se

Maurin, Emma-Karin, tvärflöjt, grundkurs, Sambandet, Nybörjarblåset, HML-ansvarig
emma-karin.maurin@eskilstuna.se

Nielsen, Michael, fiol, Stråkdraget
michael.nielsen@eskilstuna.se

Nätt, Adam, kontrabas, elbas, ensemble, Stråkdraget, Klabbet
adam.natt@eskilstuna.se

Olsson, Elin, tvärflöjt
elin.olsson@eskilstuna.se

Pavanelli, Angelina, gitarr, låtskriveri, musikproduktion, Öppen Musikskola
angelina.pavanelli@eskilstuna.se

Rydell, Thomas, gitarr, elgitarr, ensemble
thomas.rydell@eskilstuna.se

Skovly, Marte, klarinett
marte.skovly@eskilstuna.se

Steen, Erik, gitarr
erik.steen@eskilstuna.se

Strömberg, Anders, baryton, trumpet, trombon, valthorn, piano, grundkurs, Eskilstuna Gardet
anders.stromberg@eskilstuna.se

Swedén, Anna, tvärflöjt, piano, Eskilstuna Windband, grundkurs
anna.sweden@eskilstuna.se

Thunell, Josephine, sång och musikal
josephine.thunell@eskilstuna.se

Widinghoff, Hanna, teater
hanna.widinghoff@eskilstuna.se

Wistbacka, Jenny, teater
jenny.wistbacka@eskilstuna.se

Wännerdahl, Maria, bild och form
maria.wannerdahl@eskilstuna.se

Wärme, Michael, piano, piano i grupp
michael.warme@eskilstuna.se

Zetterqvist Tilander, Sara, oboe, fagott, blockflöjt, Nybörjarblåset, Eskilstuna Ungdomssymfoniorkester
sara.tilander@eskilstuna.se

Ålkärr, Eva-Sarah, piano
eva-sarah.alkarr@eskilstuna.se

Svartvit porträttbild på en kvinna.

Adolfsson, Lise-Lott, film, animation
lise-lott.adolfsson@eskilstuna.se

Svartvit porträttbild på en man.

Andersson, Anders, slagverk, improvisation, teori, HML-ansvarig, Casablanca Big Band, Trumverkstán
anders.andersson2@eskilstuna.se

Ikonbild föreställande en person.

Andersson Cederholm, Tilde, dans (tjänstledig vårterminen 2022)
tilde.cederholm@eskilstuna.se

Ikonbild föreställande en person.

Asp, Anders, trumpet, trombon, baryton, tuba, slagverk, Bleck Out, Eskilstuna Ungdomssymfoniker, Karusellen, Sambandet

Svartvit porträttbild på en kvinna.

Asp, Ulrika, trombon, trumpet, tuba, baryton, ensemble, El Sistema, Eskilstuna Windband
ulrika.asp@eskilstuna.se

Ikonbild föreställande en person.

Bahi, Milad, oud, Öppen Musikskola
milad.bahi@eskilstuna.se

Svartvit porträttbild på en man.

Burman, Jonas, gitarr, elgitarr, Öppen Musikskola
jonas.burman@eskilstuna.se

Svartvit porträttbild på en man.

Dahlgren, Tobias, gitarr, elgitarr, elbas, ukulele, piano, ukuleleensemble, Galdra
tobias.dahlgren@eskilstuna.se

Ikonbild föreställande en person.

Eriksson, Sofia, Musikal- och sångpedagog (tjänstledig vårterminen 2022)
sofia.eriksson15@eskilstuna.se

Svartvit porträttbild på en man.

Ericson, Niclas, El Sistema
niclas.ericson@eskilstuna.se

Ikonbild föreställande en person.

Eriksson, Mattias, El Sistema
mattias.eriksson13@eskilstuna.se

Svartvit porträttbild på en kvinna.

Fahlén Eriksson, Maria, Sångfåglarna, Tonhöjdarna, El Sistema
maria.eriksson60@eskilstuna.se

Svartvit porträttbild på en man.

Flink, Stefan, piano, grundkurs, musikskapande i dator, musikproduktion
stefan.flink@eskilstuna.se

Ikonbild föreställande en person.

Franzon, Anna, piano, piano i grupp
anna.franzon@eskilstuna.se

Ikonbild föreställande en person.

Gallardo, Kim, dans
kim.gallardo@eskilstuna.se

Ikonbild föreställande en person.

Gifvars, Mona, sång, grundkurs, Our Voices, Mixed Voices Girls Edition, Stråkligan
mona.gifvars@eskilstuna.se

Svartvit porträttbild på en man.

Gildenlöw, Daniel, gitarr
daniel.gildenlov@eskilstuna.se

Ikonbild föreställande en person.

Gustafsson, Lars-Åke, dragspel, grundkurs, Dragspelsensemblen
lars-ake.gustafsson@eskilstuna.se

Ikonbild föreställande en person.

Hafvenstein, Gustaf, gitarr, elgitarr, mandolin, ensemble
gustaf.hafvenstein@eskilstuna.se

Ikonbild föreställande en person.

Hed, Isak, Sångfåglarna, Tonhöjdarna, Our Voices, sång, piano
isak.hed@eskilstuna.se

Ikonbild föreställande en person.

Hedenfeldt, Nina, konsthantverk, järnsmide
nina.hedenfeldt@eskilstuna.se

Svartvit porträttbild på en man.

Hermansson, Fredrik, piano, piano i grupp
fredrik.hermansson@eskilstuna.se

Ikonbild föreställande en person.

Hjertén, Ida, cello
ida.hjerten@eskilstuna.se

Svartvit porträttbild på en man.

Holmström, Adrian, saxofon, klarinett, improvisation, ensemble, El Sistema, Nybörjarblåset
adrian.holmstrom@eskilstuna.se

Ikonbild föreställande en person.

Jauring, Sven, sång, fiol, piano, stråkklass, Eskilstuna Ungdomssymfoniker, Karusellen, Mixed Voices Girls Edition
sven.jauring@eskilstuna.se

Svartvit porträttbild på en kvinna.

Johansson, Carolina, fiol, elfiol, Stråkdraget, El Sistema
carolina.johansson14@eskilstuna.se

Svartvit porträttbild på en kvinna.

Johansson, Malin, bild
malin.johansson20@eskilstuna.se

Svartvit porträttbild på en man.

Jönsson, Björn, fiol, Stråklek, Eskilstuna Strings
bjorn.jonsson@eskilstuna.se

Svartvit porträttbild på en kvinna.

Karlsson-Pyk, Gunilla, El Sistema
gunilla.pyk@eskilstuna.se

Ikonbild föreställande en person.

Kindahl, Carina, dans, grundkursdans, El Sistema
carina.kindahl@eskilstuna.se

Ikonbild föreställande en person.

Lindé, Urban, slagverk, grundkurs, ensemble, Eskilstuna Percussion, Öppen Musikskola, Trumverkstán, Eskilstuna Windband
urban.linde@eskilstuna.se

Ikonbild föreställande en person.

Lindqvist, Elias, gitarr, Klabbet, grundkurs
elias.lindqvist@eskilstuna.se

Svartvit porträttbild på en man.

Lindström, David, piano
david.lindstrom@eskilstuna.se

Ikonbild föreställande en person.

Malmstedt, Jörgen, gitarr, ensemble
jorgen.malmstedt@eskilstuna.se

Svartvit porträttbild på en kvinna.

Manell, Kari, fiol, Galdra, El Sistema fiol, Galdra, El Sistema
kari.manell@eskilstuna.se

Svartvit porträttbild på en kvinna.

Maskuniitty, Anna, trumpet, valthorn, trombon, blåslek, valthornslek, Karusellen, Sambandet, Nybörjablåset
anna.maskuniitty@eskilstuna.se

Ikonbild föreställande en person.

Maurin, Emma-Karin, tvärflöjt, grundkurs, Sambandet, Nybörjarblåset, HML-ansvarig
emma-karin.maurin@eskilstuna.se

Svartvit porträttbild på en man.

Nielsen, Michael, fiol, Stråkdraget
michael.nielsen@eskilstuna.se

Svartvit porträttbild på en man.

Nätt, Adam, kontrabas, elbas, ensemble, Stråkdraget, Klabbet
adam.natt@eskilstuna.se

Ikonbild föreställande en person.

Olsson, Elin, tvärflöjt
elin.olsson@eskilstuna.se

Svartvit porträttbild på en kvinna.

Pavanelli, Angelina, gitarr, låtskriveri, musikproduktion, Öppen Musikskola
angelina.pavanelli@eskilstuna.se

Svartvit porträttbild på en man.

Rydell, Thomas, gitarr, elgitarr, ensemble
thomas.rydell@eskilstuna.se

Ikonbild föreställande en person.

Skovly, Marte, klarinett
marte.skovly@eskilstuna.se

Ikonbild föreställande en person.

Steen, Erik, gitarr
erik.steen@eskilstuna.se

Svartvit porträttbild på en man.

Strömberg, Anders, baryton, trumpet, trombon, valthorn, piano, grundkurs, Eskilstuna Gardet
anders.stromberg@eskilstuna.se

Ikonbild föreställande en person.

Swedén, Anna, tvärflöjt, piano, Eskilstuna Windband, grundkurs
anna.sweden@eskilstuna.se

Ikonbild föreställande en person.

Terner Emma, vik. fagott
terner.emma@eskilstuna.se

Ikonbild föreställande en person.

Thunell, Josephine, sång och musikal
josephine.thunell@eskilstuna.se

Ikonbild föreställande en person.

Törnqvist, Martin, vik. oboe
martin.tornqvist2@eskilstuna.se

Ikonbild föreställande en person.

Widinghoff, Hanna, teater
hanna.widinghoff@eskilstuna.se

Ikonbild föreställande en person.

Wistbacka, Jenny, teater
jenny.wistbacka@eskilstuna.se

Svartvit porträttbild på en kvinna.

Wännerdahl, Maria, bild och form
maria.wannerdahl@eskilstuna.se

Ikonbild föreställande en person.

Wärme, Michael, piano, piano i grupp
michael.warme@eskilstuna.se

Ikonbild föreställande en person.

Zetterqvist Tilander, Sara, oboe, fagott, blockflöjt, Nybörjarblåset, Eskilstuna Ungdomssymfoniorkester
sara.tilander@eskilstuna.se

Ikonbild föreställande en person.

Ålkärr, Eva-Sarah, piano
eva-sarah.alkarr@eskilstuna.se

Ledningen

Ikonbild föreställande en person.

Källarsson, Mikael, Kulturskolechef
016-710 63 02
mikael.kallarsson@eskilstuna.se

Ikonbild föreställande en person.

Wärme, Michael, Biträdande enhetschef
070-167 28 38
michael.warme@eskilstuna.se

Ikonbild föreställande en person.

Andersson, Åsa, Biträdande enhetschef
Profilansvarig för Stålforsskolans musikklasser
070-167 28 02
asa.andersson7@eskilstuna.se

Svartvit porträttbild på en kvinna.

Häggbom, Anna, Biträdande enhetschef/Producent
070-086 23 76
anna.haggbom@eskilstuna.se

Expeditionen

Eskilstuna kulturskola

Uppdaterad: 13 januari 2023