Personal / kontakta oss

Kontaktuppgifter till samtlig personal på Eskilstuna kulturskola i bokstavsordning på efternamn, till ledningen och till expeditionen.

Lärare

Adolfsson, Lise-Lott, film, animation
lise-lott.adolfsson@eskilstuna.se

Andersson, Anders, slagverk, improvisation, teori, HML-ansvarig, Casablanca Big Band, Trumverkstán
anders.andersson2@eskilstuna.se

Andersson Cederholm, Tilde, dans, musikal, streetdance, jazzdans, dansmix
tilde.cederholm@eskilstuna.se

Andersson, Åsa
asa.andersson7@eskilstuna.se

Asp, Anders, trumpet, trombon, baryton, tuba, slagverk, Bleck Out, Eskilstuna Ungdomssymfoniker, Karusellen, Sambandet
anders.asp@eskilstuna.se

Asp, Ulrika, trombon, trumpet, tuba, baryton, ensemble, El Sistema, Eskilstuna Windband
ulrika.asp@eskilstuna.se

Bahi, Milad, oud, Öppen Musikskola
milad.bahi@eskilstuna.se

Burman, Jonas, gitarr, elgitarr, Öppen Musikskola
jonas.burman@eskilstuna.se

Dahlgren, Tobias, gitarr, elgitarr, elbas, ukulele, piano, ukuleleensemble, Galdra
tobias.dahlgren@eskilstuna.se

Eriksson, Sofia , Musikal- och sångpedagog
sofia.eriksson15@eskilstuna.se

Ericson, Niclas, El Sistema
niclas.ericson@eskilstuna.se

Eriksson, Mattias, El Sistema
mattias.eriksson13@eskilstuna.se

Erikzén Hermond, Ebba, cello
ebba.hermond@eskilstuna.se

Fahlén Eriksson, Maria, Sångfåglarna, Tonhöjdarna, El Sistema
maria.eriksson60@eskilstuna.se

Flink, Stefan, piano, grundkurs, musikskapande i dator, musikproduktion
stefan.flink@eskilstuna.se

Franzon, Anna, piano, pianolek, musiklek, El Sistema
anna.franzon@eskilstuna.se

Gallardo, Kim, dans
kim.gallardo@eskilstuna.se

Gifvars, Mona, sång, grundkurs, Our Voices, Mixed Voices Girls Edition, Stråkligan
mona.gifvars@eskilstuna.se

Gildenlöw, Daniel, gitarr
daniel.gildenlov@eskilstuna.se

Gustafsson, Lars-Åke, dragspel, grundkurs, Dragspelsensemblen
lars-ake.gustafsson@eskilstuna.se

Hafvenstein, Gustaf, gitarr, elgitarr, mandolin, ensemble
gustaf.hafvenstein@eskilstuna.se

Hed, Isak, Sångfåglarna, Tonhöjdarna, Our Voices, sång, piano
isak.hed@eskilstuna.se

Hedenfeldt, Nina, (tjänstledig läsåret 2023/2024)
nina.hedenfeldt@eskilstuna.se

Hermansson, Fredrik, piano, piano i grupp
fredrik.hermansson@eskilstuna.se

Holmström, Adrian, saxofon, klarinett, improvisation, Casablanca (storband),
El Sistema
adrian.holmstrom@eskilstuna.se

Jauring, Sven, sång, fiol, piano, stråkklass, Eskilstuna Ungdomssymfoniker, Karusellen, Mixed Voices Girls Edition
sven.jauring@eskilstuna.se

Johansson, Carolina, fiol, elfiol, Stråkdraget, El Sistema
carolina.johansson14@eskilstuna.se

Johansson, Malin, bild
malin.johansson20@eskilstuna.se

Jönsson, Björn, fiol, Stråklek, Eskilstuna Strings
bjorn.jonsson@eskilstuna.se

Karlsson-Pyk, Gunilla,
gunilla.pyk@eskilstuna.se

Lager Penalvert, Jan, klarinett, saxofon, Nybörjarorkestern
jan.penalvert@eskilstuna.se

Kindahl, Carina, dans, grundkurs dans (dans med grundskolan), dans med anpassad grundskola och anpassad gymnasieskola, träningsskola, daglig verksamhet, barnkör, Stålfors musikprofil, Dansa Utan Krav/ Dans för hälsa
carina.kindahl@eskilstuna.se

Lindé, Urban, slagverk, grundkurs, grundkurs alternativ grundskola, Öppen Musikskola, Trumverkstán, Eskilstuna Windband
urban.linde@eskilstuna.se

Lindström, David, piano
david.lindstrom@eskilstuna.se

Manell, Kari, fiol, Galdra, El Sistema fiol, Galdra, El Sistema
kari.manell@eskilstuna.se

Maskuniitty, Anna, Valthorn, trumpet, trombon, tuba, Karusellen, Blåsbusters
anna.maskuniitty@eskilstuna.se

Maurin, Emma-Karin, Tvärflöjt, Grundkurs, Sambandet, Nybörjarblåset
emma-karin.maurin@eskilstuna.se

Nielsen, Michael, fiol, Stråkdraget
michael.nielsen@eskilstuna.se

Nilsson, Erica, piano, Öppen verksamhet
erica.nilsson8@eskilstuna.se

Nätt, Adam, kontrabas, elbas, ensemble, Stråkdraget, Klabbet
adam.natt@eskilstuna.se

Pavanelli, Angelina, gitarr, låtskriveri, musikproduktion, Öppen Musikskola
angelina.pavanelli@eskilstuna.se

Rydell, Thomas, gitarr, elgitarr, ensemble
thomas.rydell@eskilstuna.se

Steen, Erik, gitarr
erik.steen@eskilstuna.se

Strömberg, Anders, baryton, trumpet, trombon, valthorn, piano, grundkurs, Eskilstuna Gardet
anders.stromberg@eskilstuna.se

Svarfvar, Karin, sång, kör, musiklek, 2:ornas kör
karin.svarfvar@eskilstuna.se

Swedén, Anna, tvärflöjt, piano, Eskilstuna Windband, grundkurs
anna.sweden@eskilstuna.se

Widinghoff, Hanna, teater
hanna.widinghoff@eskilstuna.se

Wistbacka, Jenny, teater
jenny.wistbacka@eskilstuna.se

Wännerdahl, Maria, bild och form
maria.wannerdahl@eskilstuna.se

Wärme, Michael, piano, piano i grupp
michael.warme@eskilstuna.se

Zetterqvist, Sara, oboe, fagott, blockflöjt, Nybörjarblåset, Eskilstuna Ungdomssymfoniorkester
sara.tilander@eskilstuna.se

 

Svartvit porträttbild på en kvinna.

Adolfsson, Lise-Lott, film, animation
lise-lott.adolfsson@eskilstuna.se

Svartvit porträttbild på en man.

Andersson, Anders, slagverk, improvisation, teori, HML-ansvarig, Casablanca Big Band, Trumverkstán
anders.andersson2@eskilstuna.se

Ikonbild föreställande en person.

Andersson Cederholm, Tilde, dans, musikal, streetdance, jazzdans, dansmix
tilde.cederholm@eskilstuna.se

Svartvit porträttbild på en man.

Asp, Anders, trumpet, trombon, baryton, tuba, slagverk, Bleck Out, Eskilstuna Ungdomssymfoniker, Karusellen, Sambandet

Svartvit porträttbild på en kvinna.

Asp, Ulrika, trombon, trumpet, tuba, baryton, ensemble, El Sistema, Eskilstuna Windband
ulrika.asp@eskilstuna.se

Ikonbild föreställande en person.

Bahi, Milad, oud, Öppen Musikskola
milad.bahi@eskilstuna.se

Svartvit porträttbild på en man.

Burman, Jonas, gitarr, elgitarr, Öppen Musikskola
jonas.burman@eskilstuna.se

Svartvit porträttbild på en man.

Dahlgren, Tobias, gitarr, elgitarr, elbas, ukulele, piano, ukuleleensemble, Galdra
tobias.dahlgren@eskilstuna.se

Ikonbild föreställande en person.

Eriksson, Sofia, Musikal- och sångpedagog
sofia.eriksson15@eskilstuna.se

Svartvit porträttbild på en man.

Ericson, Niclas, El Sistema
niclas.ericson@eskilstuna.se

Ikonbild föreställande en person.

Erikzén Hermond, Ebba, cello
ebba.hermond@eskilstuna.se

Svartvit porträttbild på en kvinna.

Fahlén Eriksson, Maria, Sångfåglarna, Tonhöjdarna, El Sistema
maria.eriksson60@eskilstuna.se

Svartvit porträttbild på en man.

Flink, Stefan, piano, grundkurs, musikskapande i dator, musikproduktion
stefan.flink@eskilstuna.se

Svartvit porträttbild på en kvinna.

Franzon, Anna,  piano, pianolek, musiklek, El Sistema
anna.franzon@eskilstuna.se

Ikonbild föreställande en person.

Gallardo, Kim, dans
kim.gallardo@eskilstuna.se

Ikonbild föreställande en person.

Gifvars, Mona, sång, grundkurs, Our Voices, Mixed Voices Girls Edition, Stråkligan
mona.gifvars@eskilstuna.se

Svartvit porträttbild på en man.

Gildenlöw, Daniel, gitarr
daniel.gildenlov@eskilstuna.se

Ikonbild föreställande en person.

Gustafsson, Lars-Åke, dragspel, grundkurs, Dragspelsensemblen
lars-ake.gustafsson@eskilstuna.se

Svartvit porträttbild på en man.

Hafvenstein, Gustaf, gitarr, elgitarr, mandolin, ensemble
gustaf.hafvenstein@eskilstuna.se

Ikonbild föreställande en person.

Hed, Isak, Sångfåglarna, Tonhöjdarna, Our Voices, sång, piano
isak.hed@eskilstuna.se

Ikonbild föreställande en person.

Hedenfeldt, Nina, tjänstledig läsåret 2023-2024
nina.hedenfeldt@eskilstuna.se

Svartvit porträttbild på en man.

Hermansson, Fredrik, piano, piano i grupp
fredrik.hermansson@eskilstuna.se

Svartvit porträttbild på en man.

Holmström, Adrian, saxofon, klarinett, improvisation, Casablanca (storband),
El Sistema
adrian.holmstrom@eskilstuna.se

Ikonbild föreställande en person.

Jauring, Sven, sång, fiol, piano, stråkklass, Eskilstuna Ungdomssymfoniker, Karusellen, Mixed Voices Girls Edition
sven.jauring@eskilstuna.se

Svartvit porträttbild på en kvinna.

Johansson, Carolina, fiol, elfiol, Stråkdraget, El Sistema
carolina.johansson14@eskilstuna.se

Svartvit porträttbild på en kvinna.

Johansson, Malin, bild
malin.johansson20@eskilstuna.se

Svartvit porträttbild på en man.

Jönsson, Björn, fiol, Stråklek, Eskilstuna Strings
bjorn.jonsson@eskilstuna.se

Svartvit porträttbild på en kvinna.

Karlsson-Pyk, Gunilla, El Sistema
gunilla.pyk@eskilstuna.se

Svartvit porträttbild på en kvinna.

Kindahl, Carina, dans, grundkurs dans (dans med grundskolan), dans med anpassad grundskola och anpassad gymnasieskola, träningsskola, daglig verksamhet, barnkör, Stålfors musikprofil, Dansa Utan Krav/ Dans för hälsa
carina.kindahl@eskilstuna.se

Ikonbild föreställande en person.

Lager Penalvert Jan, klarinett, saxofon, Nybörjarorkestern
jan.penalvert@eskilstuna.se

Ikonbild föreställande en person.

Lindé, Urban, slagverk, grundkurs, grundkurs alternativ grundskola, Öppen Musikskola, Trumverkstán, Eskilstuna Windband
urban.linde@eskilstuna.se

Svartvit porträttbild på en man.

Lindström, David, piano
david.lindstrom@eskilstuna.se

Svartvit porträttbild på en kvinna.

Manell, Kari, fiol, Galdra, El Sistema fiol, Galdra, El Sistema
kari.manell@eskilstuna.se

Svartvit porträttbild på en kvinna.

Maskuniitty, Anna, Valthorn, trumpet, trombon, tuba, Karusellen, Blåsbusters
anna.maskuniitty@eskilstuna.se

Ikonbild föreställande en person.

Maurin, Emma-Karin, Tvärflöjt, Grundkurs, Sambandet, Nybörjarblåset
emma-karin.maurin@eskilstuna.se

Svartvit porträttbild på en man.

Nielsen, Michael, fiol, Stråkdraget
michael.nielsen@eskilstuna.se

Svartvit porträttbild på en kvinna.

Nilsson, Erica, piano, Öppen verksamhet
erica.nilsson8@eskilstuna.se

Svartvit porträttbild på en man.

Nätt, Adam, kontrabas, elbas, ensemble, Stråkdraget, Klabbet
adam.natt@eskilstuna.se

Svartvit porträttbild på en kvinna.

Pavanelli, Angelina, gitarr, låtskriveri, musikproduktion, Öppen Musikskola
angelina.pavanelli@eskilstuna.se

Svartvit porträttbild på en man.

Rydell, Thomas, gitarr, elgitarr, ensemble
thomas.rydell@eskilstuna.se

Ikonbild föreställande en person.

Steen, Erik, gitarr
erik.steen@eskilstuna.se

Svartvit porträttbild på en man.

Strömberg, Anders, baryton, trumpet, trombon, valthorn, piano, grundkurs, Eskilstuna Gardet
anders.stromberg@eskilstuna.se

Ikonbild föreställande en person.

Svarfvar, Karin, sång, kör, musiklek, 2:ornas kör
karin.svarfvar@eskilstuna.se

Ikonbild föreställande en person.

Swedén, Anna, tvärflöjt, piano, Eskilstuna Windband, grundkurs
anna.sweden@eskilstuna.se

Ikonbild föreställande en person.

Widinghoff, Hanna, teater
hanna.widinghoff@eskilstuna.se

Svartvit porträttbild på en kvinna.

Wistbacka, Jenny, teater
jenny.wistbacka@eskilstuna.se

Svartvit porträttbild på en kvinna.

Wännerdahl, Maria, bild och form
maria.wannerdahl@eskilstuna.se

Ikonbild föreställande en person.

Wärme, Michael, piano, piano i grupp
michael.warme@eskilstuna.se

Ikonbild föreställande en person.

Zetterqvist, Sara, oboe, fagott, blockflöjt, Nybörjarblåset, Eskilstuna Ungdomssymfoniorkester
sara.tilander@eskilstuna.se

Ledningen

Ikonbild föreställande en person.
Ikonbild föreställande en person.

Wärme, Michael, Biträdande enhetschef
070-167 28 38
michael.warme@eskilstuna.se

Ikonbild föreställande en person.

Andersson, Åsa, Biträdande enhetschef
Profilansvarig för Stålforsskolans musikklasser
070-167 28 02
asa.andersson7@eskilstuna.se

Svartvit porträttbild på en kvinna.

Häggbom, Anna, Biträdande enhetschef/Producent
070-086 23 76
anna.haggbom@eskilstuna.se

Expeditionen

Eskilstuna kulturskola

Uppdaterad: 28 maj 2024