Orkestrar och ensembler

Att spela tillsammans med andra är roligt och en del av musik­undervisningen. Eskilstuna kulturskola har många orkestrar och ensembler att delta i. Det finns någon som passar för alla instrument.

Vi träffas en gång i veckan och spelar blandade låtar. Allt från pop/rocklåtar till folkmusik och klassiskt. Spelar du stråkinstrument i Eskilstuna kulturskola och är intresserad av att vara med kontakta någon av stråklärarna för mer information.

Stråkligan Steg 1 i stråkorkestertrappan

Den leds av Ebba Erikzén Hernond och Adam Nätt.
Orkestern repeterar onsdagar kl. 17.00-18.00 i sal K3 i Stålforsskolan.

Stråkdraget Steg 2 i stråkorkestertrappan

Den leds av Michael Nielsen och Karna Mason.
Orkestern repeterar tisdagar kl. 17.00-18.00 i K3, Stålforsskolan.

Eskilstuna Strings Steg 3 i stråkorkestertrappan

Den leds av Jenny Furugård och Sven Jauring.
Orkestern repeterar tisdagar kl. 16.45-18.15 i Norrmansalen, Stålforsskolan.

Vi träffas en gång i veckan och spelar blandade låtar. Allt från pop/rocklåtar till folkmusik och klassiskt. Spelar du blåsinstrument i Eskilstuna kulturskola och är intresserad av att vara med kontakta någon av bleckblåslärarna eller träblåslärarna för mer information.

Nybörjarblåset steg 1 nybörjarorkester

Orkesterledare är Emma-Karin Maurin och Anna Maskuniitty.
Orkestern repeterar på måndagar kl. 17.00-17.30 Stålforsskolan

Blåsbusters fortsättningsorkester steg 2, åk 2 och 3

Orkesterledare är Anna Maskunitty och Malin Trast.
Orkestern repeterar på torsdag kl. 17.15-17.45 i musiksalen (C310), Stålforsskolan

Sambandet fortsättningsorkester steg 3, åk 4 och 5

Orkesterledare är Emma-Karin Maurin och Anders Asp.
Orkestern repeterar på måndagar kl. 18.00-19.00 i Konserthallen, Stålforsskolan

Windband fortsättningsorkester steg 4, åk 6 och 7

Orkesterledare är Niclas Ericson, Urban Lindé och Ulrika Asp.
Orkestern repeterar på måndagar kl. 16.30-18.00 i Konserthallen, Stålforsskolan

Eskilstuna Gardet fortsättningsorkester steg 5, åk 8 och uppåt

Orkesterledare är Ulrika Asp, Anders Asp, Jan Lager Penalvert och Michaela Norrman (drill). Orkestern repeterar på torsdagar kl. 18.00-19.30 i Konserthallen, Stålforsskolan.

Casablanca är storbandet i Eskilstuna kulturskola.

Orkestern repeterar varje torsdag kl. 17.30-19.00 i Norrmansalen med ledaren Anders Andersson och Adrian Holmström.

Casablanca spelar jazz, funk, pop, rock, latin mm. Du kan höra Casablanca på "Jazz på Contrast" varje termin. Bandet har deltagit i Storbands-SM, spelat på olika festivaler och galor samt på gator och torg.

Är du intresserad av att gå med i orkestern eller anlita den. Kontakta Anders Andersson, anders.andersson2@eskilstuna.se

Galdra är en folkmusikgrupp med flöjt, fiol, gitarr, ukulele och kontrabas.

Vi repeterar på onsdagar kl. 17.20-18.20 i ensemblesalen på Lokomotivet.
Gruppen kommer gärna ut och spelar om det behövs musik!
Ledare är Kari Manell och Tobias Dahlgren.

Är du intresserad av att gå med i orkestern eller anlita den, kontakta Kari Manell, kari.manell@eskilstuna.se eller Tobias Dahlgren, tobias.dahlgren@eskilstuna.se

Det finns flera pop- och rockgrupper på Eskilstuna kulturskola. Vi träffas en gång i veckan och spelar blandade låtar. Är du elev i Eskilstuna kulturskola och intresserad av att vara med i en grupp? Kontakta ansvarig lärare.

Charlie hit the floor (rock)

För dig som går i årskurs 8 till och med gymnasiet. Gökstensskolans källare, under kansliet, onsdagar kl. 17.15-18.15.
Ledare är Gustaf Hafvenstein, gustaf.hafvenstein@eskilstuna.se

Klabbet (pop, rock)

För dig som går i årskurs 6-9. Stålforsskolans musiksal, onsdagar kl. 18.00-19.00.
Ledare: Adam Nätt, adam.natt@eskilstuna.se

Det finns flera gitarrensembler i Eskilstuna kulturskola. Vi träffas en gång i veckan och spelar blandade låtar. Spelar du gitarr i Eskilstuna kulturskola och är intresserad av att vara med i en ensemble kontakta någon av gitarrlärarna.

Snedspelat

Från årskurs 7 och uppåt för dig som spelar gitarr. Både melodi och ackordsspel i blandade stilar. Stålforsskolan, måndagar kl. 17.00-17.35.
Ledare är Gustaf Hafvenstein. Kontakt: gustaf.hafvenstein@eskilstuna.se

Under ledning av Ebba Erikzén Hermond och Anna Maskunitty samlas Ungdomssymfonikerna varje tisdag kl. 16.45-18.45 i Konserthallen i Stålforsskolan för repetition.
Förutom konserter i närområdet brukar orkestern åka på utlandsturné vartannat år.

Vill du anlita eller vara med i orkestern kontakta Ebba Erikzén Hermond, ebba.hermond@eskilstuna.se eller Anna Maskunitty, annaeva.maskuniitty@eskilstuna.se

Dragspelsensemblen är en grupp som spelar all möjlig musik, till exempel filmmusik, folkmusik och en internationell repertoar.

Vi repeterar på måndagar kl. 18.00-18.40 på Stålforsskolan. Ledare är Lars-Åke Gustafsson.

Är du intresserad av att gå med i orkestern eller anlita den? Kontakta Lars-Åke Gustafsson, lars-ake.gustafsson@eskilstuna.se

För dig på mellanstadiet och som spelat ukulele i minst 1,5 år.

Vi repeterar på S:t Eskils gymnasium, tisdagar kl. 16.15-17.00.

Är du intresserad av att gå med i orkestern?
Kontakta Tobias Dahlgren, tobias.dahlgren@eskilstuna.se

För dig som har spelat ukulele i minst 2 år.

Vi repeterar på S:t Eskils gymnasium, onsdagar kl. 15.15-16.00.

Är du intresserad av att gå med i orkestern?
Kontakta Tobias Dahlgren, tobias.dahlgren@eskilstuna.se

Vill du boka någon av våra orkestrar eller ensembler för att komma och spela för er, se kontaktuppgifter nedan.

Eskilstuna kulturskola

Uppdaterad: 18 november 2024