Ansök om att få ställa blomlådor på gatan
Du som är fastighetsägare och bor i ett område med 30 km/h kan ansöka om att ställa ut blomlådor på din gata. Blomlådorna bygger, bekostar och sköter du själv. Du får inte ställa ut blomlådorna innan Trafikenheten har godkänt ansökan.

Att ställa blomlådor på gatan under sommarhalvåret är ett effektivt sätt att få bilister att sänka hastigheten. En blomlåda på gatan visar tydligt att hastigheten i området ska vara låg.
Så gäller tillståndet
- Tillståndet gäller en säsong – från 15 april till 15 oktober.
- Du kan få tillstånd för upp till fyra blomlådor, beroende på gatans utformning.
- Blomlådorna ska placeras trafiksäkert så att trafiken kan fungera som vanligt.
- När säsongen är slut ska blomlådorna tas bort och förvaras på privat mark.
Ditt ansvar som tillståndshavare
Du ansvarar för att:
- Informera grannar om blomlådorna och syftet.
- Bygga och placera blomlådorna enligt ritning och beslutade mått.
- Plantera växter som är max 80 cm höga inklusive lådan.
- Sköta växterna och vid behov byta ut dem under säsongen.
- Ansvara för renhållning runt blomlådorna.
- Blomlådorna är hela och har reflexer mot körbanan.
- Ta bort blomlådorna senast 15 oktober.
Regler för placering
- Max fyra blomlådor per tillstånd.
- Om gatan inte är sopad före 15 april kan du själv sopa eller vänta tills kommunen gjort det.
- Blomlådorna ska stå minst 20 meter från en korsning.
- Det ska vara 50 meters fri sikt från blomlådorna.
- Blomlådorna får inte placeras, i kurvor, på gator med parkeringsavgift, på gator med busslinjetrafik eller närmare än 100 meter från befintliga hastighetsdämpningar.
Ritning och reflexer
- Bygg blomlådorna enligt ritningen: Ritning för blomlåda pdf, 230 kB.
- Reflexer till blomlådorna får du av Trafikenheten.
Inför säsongen 2026 lägger vi upp nya illustrationer för placering av 2–4 blomlådor.

Så här placeras blomlådorna på gatan. I illustrationen är gatan 7 meter bred. Om gatan är smalare ökas avståndet mellan lådorna. Om gatan är bredare kan avståndet minskas.
Om reglerna inte följs
Om reglerna inte följs kan kommunen ta tillbaka tillståndet. Blomlådor som står utan tillstånd kan tas bort. Du kan hämta ut borttagna blomlådor inom en månad, mot en avgift som motsvarar bortforslingskostnaden.
Om blomlådorna inte står enligt tillståndet kan du bli ansvarig vid olyckor eller skador. Vid en påkörning ansvarar du och trafikanten själva för kontakt med försäkringsbolag och eventuell utredning.
Ansök om tillstånd
Ansökan öppnar i början av januari varje år. Fyll i dina uppgifter i formuläret nedan.
OBS! Det går inte att börja ansökan, spara den och sedan återuppta den vid ett senare tillfälle så se till att ha alla uppgifter klara innan du börjar fylla i ansökan.
Trafikenheten
E-post: