Eskilstuna startsida
söndag 14 mars 2010 13:31
Auf Deutsch  |  In English  |  En français  |  Suomeksi
 
Anpassa webbplatsen    Kontaktinformation    A-Ö    Kartor   Lyssna  
Sök
Läs upp allt
Läs upp markerad text
Stop
Stäng lyssna-fönstret
Internationalisering
Arkiv
FN-skola
Internationaliseringsråd
Internationella språkassistenter
Safina
Skolutbyten
Språkresor
Studieresor
Utbytesstudenter 2009-10
Utlandspraktik
 

Internationalisering

 


S:t Eskil blir certifierad FN-skola

Bland många intresserade skolar har S:t Eskils gymnasium tilldelats status som certifierad FN-skola. I korthet innebär den nya statusen ett direkt samarbete med svenska FN-förbundet, som servar skolan med aktuell litteratur, seminarier och högklassig fortbildning av lärare.

S:t Eskils gymnasium har en stolt tradition av arbete med mänskliga rättigheter och solidaritet. Detta arbete har på senare år intensifierats med bland annat FN-rollspel och temadagar kring rasism, miljö och HBT-frågor.

I och med den nya statusen som certifierad FN-skola kommer demokrati-frågor och internationalisering att bli ännu mer centrala i skolans profil. Läs mer


 

Hollandsutbyte

Under våren besökte en grupp holländska elever och lärare S:t Eskils gymnasium i ett numer etablerat kulturutbyte. Den holländska klassen stannade i en vecka och programmet var minst sagt späckat.

Elever från SamSoc-programmet besöker varje år Holland som en del av en kurs och de holländska eleverna gör motsvarande, normalt på våren. Syftet med kursen är att eleverna ska få ökade kunskaper om EU och om sociala förhållanden i ett annat EU-land. Självklart tränas också elevernas engelska, både i förberedelsearbetet och under själva utbytet. Förberedelsearbetet har skett via e-post i direkt kontakt mellan eleverna. Läs mer om det årliga utbytet här.  


Språk- och kulturutbyte med Sevilla i Spanien

Vartannat år sedan 1986 åker spanskläsande elever till Spanien (Andalusien) för att delta i ett skolutbyte. Deltagarna bor i familj och får på så sätt en naturlig inblick i spanskt liv både till vardag och fest. De får också delta i den spanska värdskolans olika aktiviteter.
I början av september 2006  var det dags för elever från den spanska skolan Martinez Montanes att besöka oss på S:t Eskil under 10 dagar och i månadsskiftet oktober november åkte våra elever till Sevilla. Eskiliterna bodde i värdfamiljer och deltog i undervisningen på skolan, så spanskkunskaperna slipades rejält. Under resan gång besöktes även olika platser och städer som Cadiz och Córdoba. Läs mer.   



Besök från Oyonnax, Frankrike

Nyligen var en grupp elever från den franska staden Oyonnax i Eskilstuna för att besöka stadens tre gymnasier. Ett tjugotal elever och lärare bodde hemma hos värdfamiljer med franskstuderande ungdomar från respektive gymnsasieskola. I samband med besöket guidade S:t Eskils turismklass gästerna i Eskilstuna, Strängnäs och Mariefred.   Program


eTwinning 
eTwinning är ett kommunikationsverktyg för ökat skolsamarbete på Internet med partnerskolor i europeiska länder. S:t Eskil är med i samarbetet. Mer om eTwinning finner du här http://www.etwinning.net/ww/sv/pub/etwinning/index2006.htm 
 


 Logo S:t Eskil  


 ESKILSTUNA KOMMUN
 SE-631 86 Eskilstuna | Telefon 016-710 10 00 | Fax 016-14 71 36 | E-post | Organisationsnummer 212000-0357