Ledningen

Du kan prenumerera på uppdateringar på den här sidan

Förskoleområde Öster består av 7 förskolor med ca. 200 anställda. Vi tar emot barn i åldrarna 1- 5 år och det är ca 790 barn som får ta del av vår verksamhet.

På Ekängsgatan 8, invid Djurgårdens förskola, har cheferna, intendenten och administratören sitt kontor.

Har ni till exempel frågor kring barnplaceringar, kö till respektive förskola och avgiftsfrågor så vänder ni er till Eskilstuna direkt på telefon 016-710 10 00.

Ledningsgruppen består av

 

Anita Qvarfordt Rask

Förskolechef Anita Qvarfordt Rask
Djurgårdens förskola
Tel: 016-710 21 91
anita.qvarfordt@eskilstuna.se

 

 

Tillförordnad Förskolechef Marianne Westman
Odlarens förskola
Telefon: 016-710 70 35
marianne.westman@eskilstuna.se

 

 

 Naz Safideen

Biträdande förskolechef Naz Safideen
Kälkbacksvägens förskola, Stensborgsgatans förskola,
Syrenens förskola
Telefon: 016-710 28 64
naz.safideen@eskilstuna.se

 

 Magnus Merden

Förskolechef Magnus Merdén
Kälkbacksvägens förskola, Stensborgsgatans förskola,
Syrenens förskola
Telefon: 016-710 72 78
magnus.merden@eskilstuna.se

 

 Sabina Satori Healey

Biträdande förskolechef Sabina Satori Healey
Djurgårdens förskola
Telefon: 016-710 51 44
sabina.healey@eskilstuna.se

 

 Sandra Söderlund

Förskolechef Sandra Söderlund
Balsta förskola, Hattmakarens förskola
Telefon: 016-710 21 13
E-post: sandra.soderlund2@eskilstuna.se

 

 

Intendent Moa Åman
Telefon: 016-710 21 65
moa.aman@eskilstuna.se

 

 

Administratör Anita Hellberg
Telefon: 016-710 29 30
anita.hellberg@eskilstuna.se

Henrik Eliasson

Kökschef Henrik Eliasson
Mobil: 073-950 41 93
henrik.eliasson@eskilstuna.se